Reforma zdravotnictví je nepochybně největším bodem domácí agendy prezidenta Obamy. V předvolební kampani o ní mluvil velmi zaníceně a svého soupeře, senátora McCaina obvinil z plánů zdravotní pojištění v USA zdražit pro Američany ve střední příjmové skupině. Prezident však v USA nemá zákonodárnou moc a zákony vytváří Kongres. Prezident Obama se poučil z neúspěchu Hillary Clintonové, která před šestnácti lety právě na Kongres narazila, když reformu zdravotnictví připravila v Bílém domě a do Kongresu přinesla jako hotovou věc. Za týden bylo hotovo a reforma se na 16 let dostala mimo program politiků v USA. Takový výbuch v roce 2009 nehrozí, je prakticky jisté, že nějaká reforma zdravotního systému v USA projde a je nepochybné, že prezident Obama ji bude vydávat za velký úspěch.

Prezident Obama ovšem riskuje, že výsledný zákon, který v Kongresu vznikne bude až příliš poznamenaný svým chaotickým vznikem. V současné době totiž různé komise obou komor Konresu - Sněmovny reprezentatntů a Senátu - schválily celkem pět různých zákonů o reformě zdravotního pojištění v USA. Dva vznikly v Senátu a tři ve Sněmovně. A právě v těchto dnech mají předsedové obou komor - Nancy Pelosi ve Sněmovně a Harry Reid v Senátu - za úkol vytvořit z návrhů v jejich komoře návrh jediný. Pokud se jim to podaří, hlasovaly by někdy v listopadu obě komory o svých návrzích, které budou nutně odlišné, a pokud je obě komory schválí, budou muset Pelosi a Reid opět jednat a hledat kompromis tentokrát mezi komorami. A celé kolečko se bude opakovat - pokud se jim opět podaří kompromis najít, předloží ho znovu k hlasování Sněmovně a Senátu a až pokud by obě dvě komory souhlasily s tímto kompromisem, stal by se z něj návrh zákona, který by Kongres poslal do Bílého domu k podpisu prezidenta.

Celý postup je tedy mimořádně složitý a časově náročný. Kromě toho dává velký prostor hlavním vyjednavačům v obou komorách. Jakýkoliv kompromis musí samozřejmě schvalovat jednotliví kongresmani, nicméně Pelosi i Reid mají kontrolu nad agendou - jinými slovy, oni budou rozhodovat o tom, o čem budou pak kongresmani hlasovat. A jak ví každý absolvent kurzu veřejné volby, "agenda setting power" je rozhodující v takto složitých hlasováních, kde je mnoho variant a mnoho různých voličských preferencí.

Dá se tedy říci, že o konečné podobě reformy zdravotního pojištění nerozhodne prezident Obama, ale spíše dva demokraté ze Západu USA - Nancy Pelosi z Kalifornie a Harry Reid z Nevady.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist