Vlastníkem tradičního klubu FC Bohemians Praha je Michal Vejsada. Oddíl se ale v roce 2005 ocitl v konkurzu. Nyní hraje III.B třídu Pražského fotbalového svazu.

Za jeho nástupce určil fotbalových svaz za diskutabilních okolností Bohemians 1905. Klub nyní startuje v nejvyšší soutěži, své zápasy hrává na tradičním místě, ve vršovickém dolíčku.

A pak je tu FK Bohemians Praha, dříve ČKD Kompresory, či Střížkov. V době, kdy šla Vejsadova Bohemka do konkurzu, se tento subjekt jako první přihlásil u TJ Bohemians.

Spolku, který vedle fotbalistů sdružuje i plavce, pozemní hokejisty, zápasníky apod., a pronajal si od něj logo.

Přibyl: Sloučení odmítáme

Ve středu se všechny tři Bohemky sejdou u jednacího stolu, za který je zve ČMFS. "Můj návrh je pořád stejný: spojit se a vytvořit jednu velkou Bohemku.

Současné kluby by dohromady daly rozpočet kolem 50 milionů, ze dvou ligových klubů by se mohl vytvořit jeden velmi dobrý, který by hrával do pátého místa v tabulce. Mně by stačilo v novém subjektu 5 %.

Chtěl bych uspokojit nároky věřitelů, vyvézt Bohemku z konkurzu a mít pocit, že má opět velké jméno, které jí patří," říká Vejsada.

"S takovým návrhem bychom souhlasili," přitakává Josef Jícha, předseda dozorčí rady Bohemians Praha.

"My s takovým řešením nesouhlasíme. Ale půjdeme si na schůzku poslechnout, s čím přijde svaz i ostatní strany," říká Lukáš Přibyl, ředitel Bohemians 1905.

"Upřímně řečeno, jsem skeptický k tomu, že by se tam něco domluvilo," říká i Vejsada. V celé věci je podáno 13 žalob a 18 trestních oznámení. A nejspíš budou přibývat další.

Válka o Morávka

Vejsadův subjekt se točí na úkonu správce konkurzní podstaty, který v září 2008 zapsal do konkurzní podstaty práva na všechny hráče, kteří byli v původní Bohemice ve chvíli konkurzu registrováni.

Bohemians 1905 proti tomu podali vylučovací žalobu. To, jak u soudu dopadne, bude pro celou věc naprosto klíčové.

Vejsadova strana totiž vychází z premisy, že Morávek do konkurzní podstaty patří. "A na základě toho nesměli Bohemians 1905 bez souhlasu správce konkurzní podstaty prodat Morávka do Schalke," říká Vejsada.

To se ovšem stalo, Morávek do německého klubu přestoupil za částku převyšující 70 milionů korun, rozdělenou do několika splátek.

Když si soudce Harmach vyžádal od Bohemians 1905, aby mu předložili veškeré smlouvy o prodeji hráčů, kteří jsou zapsáni v konkurzní podstatě, kontrakt, na jehož základě Morávek přestoupil do Schalke, mu z dolíčku neposlali.

Vejsada: Nikdo nedostane nic. A hráč zůstane v Schalke

S tímto odůvodněním: "Požadovanou smlouvu nepředkládáme, neboť z důvodu jednání správce konkurzní podstaty nedošlo k její realizaci v souvislosti se zmařením účelu smlouvy.

Věřitel č. 87 (Bohemians 1905) bude požadovat po správci náhradu škody, která mu vznikla nenaplněním účelu smlouvy o přestupu hráče Morávka." To napsal právní zástupce vršovického klubu Tomáš Leuchter.

Vejsada si tento text vykládá tak, že Bohemians 1905 tvrdí soudu, že smlouva o přestupu Morávka do Schalke je neplatná.

"V takovém případě by se ovšem mohlo stát, že za Morávka nikdo nedostane nic. A hráč zůstane v Schalke, protože Českomoravský fotbalový svaz mu vydal transferkartu a tím přestup schválil.

V takovém případě by se mohlo stát, že se škoda bude vymáhat po svazu," upozorňuje Vejsada.

Přibyl: Na pana správce podáváme žalobu

Podle informací HN ovšem ČMFS podmínil vydání Morávkovy transferkarty tím, že právě v případě, že by po něm byla nějaká škoda vymáhána, převzal by tento závazek klub Bohemians 1905.

Lukáš Přibyl, ředitel Bohemians 1905, nicméně Leuchterovu větu interpretuje zcela jinak než Vejsada.

"Tím, že jsme soudu napsali, že nedošlo k realizaci smlouvy, jsme chtěli vyjádřit, že vinou správce konkurzní podstaty neprobíhá finanční plnění ze strany Schalke tak, jak bylo ve smlouvě ujednáno. Proto také na pana správce podáváme žalobu."

O co jde? Ze Schalke do dolíčku přišla za Morávka jen první splátka, zhruba 300 tisíc eur. A další peníze Schalke odmítá posílat s odůvodněním, že má od správce konkurzní podstaty informace, že přestup je problematizován.

Válka o logo, které patří stále někomu jinému

Tradiční logo s klokanem a nápisem Bohemians Praha používá nyní střížkovský subjekt. Úřad průmyslového vlastnictví vydal před několika týdny rozhodnutí, že subjektem oprávněným užívat ho, je Bohemians 1905.

A nyní stejná instituce vydala rozhodnutí se zcela jiným obsahem: s tím, že logo patří Tělovýchovné jednotě.

"A správce konkurzní podstaty je zplnomocněn pronajmout ho případnému zájemci z profesionálního fotbalu,“ dodává Vejsada. Střížkovské nebo vršovické Bohemce tak, aby ho mohly užívat komerčně nebo třeba tisknout na bulletiny.

"Jenže zatímco to první rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví je pravomocné, to druhé nikoli. A my se proti němu odvoláme," reaguje Přibyl.

Vejsada: Chci Bohemku vyvést z konkurzu

Na původní Bohemku byl uvalen konkurz kvůli 44 milionům korun nezplacených závazků. "Některé ty pohledávky posléze soud shledal neodůvodněnými, zrušil například pohledávky pánů Panenky či Švejdíka.

Takže teď se bavíme o závazcích ve výši zhruba 30 milionů korun," říká Vejsada. "Finančnímu úřadu třeba dlužíme 5 milionů plus 7 milionů penále, u kterého by však ale bylo možné požádat o jeho odpuštění."

Na druhé straně podle Vejsady registruje správce konkurzní podstaty Draslar pohledávky Bohemians Praha v konkurzu vůči jiným subjektům ve výši 216 milionů korun.

"Nárokujeme si třeba 78 milionů za Morávka, další peníze pak chceme po panu Švarcovi, předchozím majiteli Bohemians. A mluví se tu také o akciích Bohemians Real, tedy subjektu, jemuž patří stadion,“ zdůrazňuje Vejsada.

Výše popsané pohledávky se ovšem jeví jako prakticky nevymahatelné.