Tomáš Kaberle si v sobotním utkání NHL vylepšil osobní statistiky o gól a tři asistence, přesto jeho produktivita stačila Torontu na ledě Montrealu pouze k zisku bodu za prohru 4:5 po samostatných nájezdech.

Penaltový rozstřel rozhodl Mike Cammalleri. V dresu vítězů si dvě finální přihrávky připsala druhá hvězda zápasu Tomáš Plekanec a jednou skóroval i Roman Hamrlík.

Ziskem čtyř bodů se Kaberle propracoval do čela produktivity obránců NHL a s patnácti asistencemi je dokonce nejlepším nahrávačem celé soutěže.

V letošním ročníku nasbíral už český obránce 17 bodů, přičemž 13 z nich zaznamenal v posledních pěti zápasech.

"Odvádí skvělou práci. Sbírá haldu bodů zejména v přesilových hrách, které jsou teď velmi dobré," uvedl na adresu českého obránce trenér Ron Wilson.

Kaberle vyrovnal v poslední minutě

Generální manažer Toronta Brian Burke tak může být spokojený, že Kaberleho nevyměnil do žádného týmu NHL, o čemž se po skončení loňské sezony neustále v zámořských médiích spekulovalo. Velmi blízko podle nich byl jeho přesun do Bostonu za Kessela.

Nyní je český obránce klíčovou postavou Maple Leafs, který na sebe bere zodpovědnost. V pátečním utkání byl v Buffalu u obou branek týmu, přičemž vyrovnávací padla po jeho střele v poslední minutě.

A podobná situace nastala i v Montrealu. Kaberle byl u všech čtyř gólů týmu, pomohl Torontu dvakrát dotáhnout dvougólové manko, přičemž v závěrečné minutě poslal vstřeleným gólem zápas do prodloužení.

V něm ani v penaltovém rozstřelu ale Toronto obrat nedokonalo, jedním ze dvou neúspěšných aktérů byl právě Kaberle. I proto zůstává Toronto stále nejhorším týmem soutěže, v posledních čtyřech utkáních však vždy bodovalo.

V utkáních sobotního programu excelovali i oba čeští brankáři, kteří se stejně jako Kaberle stali prvními hvězdami utkání.

Pavelec 50 zákroky dovedl Atlantu k další výhře

Dvaadvacetiletý gólman Atlanty Ondřej Pavelec byl v Ottawě od druhé třetiny pod obrovským tlakem, zastavil v utkání celkově padesát střel a dovedl Thrashers k výhře 3:1.

"Byl báječný. Předvedl jeden z nejlepších výkonů, jaký jsem kdy u brankáře viděl. Zařídil nám výhru," rozplýval se nad výkonem českého gólmana trenér Atlanty John Anderson.

Pavelec nadchl i obětavým zákrokem v závěru druhé třetiny za stavu 2:0, kdy v závaru ztratil helmu, přesto se neváhal vrhnout proti střele Alexe Kovaljova, který ho trefil do ramene.

"Cítím se jako Jacques Plante před padesáti lety," zlehčoval situaci český gólman se vzpomínkou na legendárního brankáře Montrealu, který právě před půl stoletím odmítl jít po dalším zásahu do hlavy do branky bez patřičné ochrany.

Pavelec byl i velmi blízko své premiérové nule v NHL, o čisté konto ho připravil až v 56. minutě při dvojnásobné přesilovce Fisher, jemuž asistoval Milan Michálek.

Vokoun vychytal čisté konto na ledě St. Louis

Jakoby předvedený výkon Pavelce vyburcoval i jeho zkušenějšího krajana Tomáše Vokouna, jenž zlikvidoval všech 34 střeleckých pokusů St. Louis a významně pomohl Floridě k vítězství 4:0 na ledě soupeře.

Vokoun zaznamenal v letošním desátém startu teprve druhou výhru a připsal si první čisté konto sezony.

"Cítil jsem se dobře. Vychytaná nula je mix dobré hry a taky štěstí. Někdy je totiž těžké kontrolovat odražené puky. Všechno se odvíjí od dané situace. Dnes jsem ale velmi dobře viděl střely, chlapi přede mnou dobře blokovali jejich pokusy.

Bylo to snazší než v jiných zápasech. Ze všeho nejdůležitější jsou ale dva body," uvedl český gólman.

Základ vítězství položili Panthers už v první třetině dvěma góly, další dvě trefy přidali v poslední části. Jednu asistenci zaznamenal i Kamil Kreps.

Sobotka dvěma body zařídil výhru Bostonu

Premiérovým gólem letošní sezony pomohl Vladimír Sobotka Bostonu k výhře 2:0 nad Edmontonem. Český útočník navíc přihrával i na druhou branku Bruins a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Sobotka se mohl ze vstřeleného gólu radovat už dříve, v závěru druhého dějství ale dopravil puk za záda brankáře hostí sekundu po zaznění klaksonu.

Vše si vynahradil se svým spoluhráčem Blakem Wheelerem ve třetí třetině, kdy si oba vzájemně přihráli na gól. "Je neuvěřitelně stabilní a silný na bruslích. Je téměř nemožné ho srazit na led.

Za poslední dva zápasy rozdal snad 13 hitů nebo tak nějak," oceňoval Wheeler českého útočníka. Sobotka nastoupil letos ke svému pátému utkání, k čemuž mu dopomohlo i zranění několika důležitých hráčů Bostonu.

Minnesota překvapivě vyhrála v Pittsburghu

Petr Sýkora a generální manažer Minnesoty Chuck Fletcher obdrželi při svém návratu do Pittsburghu prsten připomínající loňské vítězství ve Stanley Cupu a i po zápase měli více důvodu k úsměvu, když Wild zvítězili 2:1.

Konečné skóre určila už první třetina, v níž sekundu před vypršením dvacáté minuty vstřelil vítězný gól Eric Belanger po akci Martina Havláta.

V dalším průběhu utkání pak diváky zaujala zejména bitka mezi hvězdou Penguins Sidneym Crosbym a českým obráncem Markem Židlickým, v níž měl navrch kanadský hokejista.

Navzdory finančním problémům zažívá Phoenix jeden z nejpovedenějších vstupů do sezony.

V sobotním utkání předčili Coyotes na domácím ledě Anaheim 3:2 po samostatných nájezdech a připsali si v říjnu už devátou výhru, což je vyrovnání jejich klubového rekordu.

Opět měli na úspěchu velký podíl čeští hokejisté, když se Radim Vrbata jako jediný prosadil v nájezdech a Robert Lang vstřelil úvodní branku zápasu.

První hattrick v NHL docílil útočník New Yorku Islanders Jeff Tambellini. Hráč, který měl v úvodu soutěže potíže prosadit se do základní sestavy, měl se třemi vstřeleným góly hlavní podíl vítězství Islanders 5:0 s Buffalem.

Výsledky NHL:

Boston - Edmonton 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky: 43. Wheeler (Sobotka), 48. Sobotka. Střely na branku: 27:19. Diváci: 17.565.

Philadelphia - Carolina 6:1 (3:0, 1:1, 2:0)

Branky: 49. a 50. Coburn, 9. Hartnell, 13. Laliberte, 18. Carle, 24. Van Riemsdyk - 23. Sutter. Střely na branku: 28:40. Diváci: 19.076.

Ottawa - Atlanta 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky: 56. Fisher (M. Michálek) - 13. Bogosian, 32. Peverley, 59. Afinogenov. Brankář Ondřej Pavelec odchytal celý zápas, jednou inkasoval a převedl 50 zákroků.

Tampa Bay - New Jersey 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 45. Stamkos - 21. Zajac, rozh. nájezd Clarkson. Střely na branku: 19:38.

Montreal - Toronto 5:4 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 1:2 - 0:0)

Branky: 23. Metropolit, 33. Latendresse (Plekanec), 35. Gill (Plekanec), 50. Hamrlík, rozh. nájezd Cammalleri - 22. a 57. Ponikarovskij (na obě Kaberle), 36. Stempniak (Kaberle), 60. Kaberle. Střely na branku: 39:30. Diváci: 21.273.

NY Islanders - Buffalo 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Branky: 30., 33. a 56. Tambellini, 18. Park, 36. Bailey. Střely na branku: 30:38. Diváci: 8.889.

Pittsburgh - Minnesota 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Branky: 15. Dupuis (Škoula) - 13. Brodziak, 20. Belanger (Havlát). Střely na branku: 35:15. Diváci: 16.960.

St. Louis - Florida 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Branky: 11. Stillman, 18. Weiss, 49. Seidenberg (Kreps), 58. Horton. Střely na branku: 34:27. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, neinkasoval žádný gól ze 34 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Diváci: 17.943.

Nashville - Dallas 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

Branky: 13. Weber, 44. Sullivan, 51. Hornqvist, 52. Klein - 4. Ott, 23. Sutherby. Střely na branku: 33:29. Diváci: 12.520.

Phoenix - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 4. Lang, 51. Fiddler, rozh. nájezd Vrbata - 29. Perry, 51. Selänne. Střely na branku: 32:34. Diváci: 6.495.

Calgary - Detroit 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Branky: 35. Langkow - 36. B. Stuart, 37. Holmström, 60. Maltby. Střely na branku: 21:30. Diváci: 19.289.