Vítězstvím začalo i Rusko, které doma porazilo Slovinsko 2:1. V Moskvě situaci zdramatizoval exsparťanský záložník Nejc Pečnik, který tři minuty před koncem coby střídající hráč snížil.

Také Ukrajina uhrála na hřišti soupeře nadějný výsledek pro odvetu, protože zápas v Řecku skončil bezbrankovou remízou.

V dublinském Croke Parku odehrály oba týmy vyrovnaný první poločas, ale v tom druhém už dominovali Francouzi.

Převahu brankově vyjádřili v 73. minutě, kdy se aktivní Anelka prosadil za pomoci teče domácího obránce i tyčky střelou z hranice vápna. V závěru pak podržel hosty brankář Lloris, který vychytal ve velké šanci irského záložníka Whelana.

Řecko i Ukrajina doplatily na neproměňování šancí

Zápasu v ruské metropoli dlouho dominovali domácí fotbalisté. Favorizované mužstvo poslal do vedení pět minut před přestávkou křídelní záložník Evertonu Biljaletdinov a stejný hráč krátce po změně stran přidal druhý gól.

Naději ale pro Slovince zařídil těsně před koncem Pečnik, který v minulé sezoně hostoval ve Spartě.

Fotbalisté Řecka i Ukrajina doplatili v Aténách na neproměňování šancí. Z velké příležitosti neskóroval řecký útočník Gekas, gólem neskončila ani střela Ukrajince Rotana.

Rozhodnout mohl v posledních sekundách domácí stoper Liverpoolu Kyrgiakos, jeho hlavička však mířila mimo.

Portugalsko pak v posledním duelu vyhrálo nad Bosnou a Hercegovinou 1:0.

Odvety se budou hrát ve středu 18. listopadu.

Máčala s Bahrajnem nepostoupil, raduje se Nový Zéland

Český trenér Milan Máčala fotbalisty Bahrajnu k premiérovému postupu na mistrovství světa nedovedl. Jeho tým podlehl v odvetě baráže ve Wellingtonu domácímu Novému Zélandu 0:1.

První zápas skončil bez branek. Bahrajn mohl v úvodu druhého poločasu vyrovnat z penalty, ale brankář Mark Paston ji chytil.

Nový Zéland si zahraje příští rok na mistrovství světa podruhé v historii. Poprvé startoval mezi fotbalovou elitou v roce 1982 ve Španělsku. Na turnaj v Jihoafrické republice poslal 83. tým světového žebříčku útočník Rory Fallon.

Fotbalista, jenž hraje v Anglii druhou ligu za Plymouth Argyle, se trefil v poslední minutě prvního poločasu hlavou po rohovém kopu. Dal svůj druhý reprezentační gól v kariéře a nejdůležitější branku v životě.

Velkou šanci naklonit misky vah ve prospěch Bahrajnu měl v 51. minutě Sajíd Muhamed Adnan, ale jeho pokutový kop gólman vystihl.

Brankář chytající australskou ligu za domácí klub Wellington Phoenix se stal hrdinou pro 35 tisíc fanoušků na stadionu ještě v nastaveném čase, kdy zneškodnil další velkou šanci Bahrajnu na vyrovnání.

Postupují i Kamerun a Nigérie, Tunisko se o postup připravilo

Fotbalisté Kamerunu a Nigérie postoupili na mistrovství světa. Po vítězstvích v závěrečném kole kvalifikace africké zóny doplnili Ghanu, Pobřeží slonoviny a také pořadatelskou Jihoafrickou republiku.

Kamerun si pohlídal prvenství v první skupině výhrou 2:0 v Maroku. Nigérie porazila Keňu 3:2 na soupeřově hřišti a vyhrála druhou skupinu s jednobodovým náskokem před Tuniskem, které o postup připravila porážka 0:1 v Mozambiku.

Kamerunský tým postoupil na světový šampionát už pošesté v historii a je v tomto směru nejúspěšnějším africkým týmem. Na turnaji si "Nezkrotní lvi" zahráli v letech 1982, 1990, 1994, 1998 a 2002.

Hosty poslal v Maroku do vedení v 18. minutě útočník Mallorky Webó, náskok zdvojnásobil krátce po přestávce kapitán Eto’o z Interu Milán.

Nigérie si zahraje na MS počtvrté. Účastníkem závěrečného turnaje byla v i letech 1994, 1998 a 2002. Hrdinou zápasu v keňské metropoli Nairobi byl nigerijský útočník Martins, který vstřelil dvě branky.

Fotbalista německého mistra Wolfsburgu nejprve v 62. minutě vyrovnal nepříznivý stav a v 83. minutě zápas rozhodl.

O dalším postupujícím se rozhodne mezi Egyptem a Alžírskem

Zbývající postupující vzejde až z dodatečného duelu mezi Egyptem a Alžírskem na neutrální půdě v Súdánu. Egypt totiž porazil Alžírsko na svém hřišti 2:0 a po tomto výsledku mají oba celky v čele třetí skupiny stejně bodů i shodné skóre.

Egypt začal ve vyhroceném duelu proti Alžírsku dobře a už ve 2. minutě ho poslal v Káhiře do vedení forvard Amr Zaki.

Rozhodující druhou branku znamenající play off vstřelil Emad Meteab až v páté minutě nastaveného času. Egypt nebyl na MS od roku 1990, Alžírsko si na šampionátu naposledy zahrálo před čtyřiadvaceti lety.

První zápasy evropské baráže:

Moskva: Rusko - Slovinsko 2:1 (1:0)

Branky: 40. a 52. Biljaletdinov - 87. Pečnik. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.). Diváci: 75.000.

Atény: Řecko - Ukrajina 0:0.

Rozhodčí Duhamel (Fr.). Diváci: 35.000.

Dublin: Irsko - Francie 0:1 (0:0)

Branka: 73. Anelka. Rozhodčí: Brych (Něm). Diváci: 74.000.

Lisabon: Portugalsko - Bosna a Hercegovina 1:0 (0:0)

Odveta asijsko-oceánské baráže:

Wellington: Nový Zéland - Bahrajn 1:0 (1:0)

Branka: 45. Fallon. Diváci: 35.194. První zápas 0:0, postoupil Nový Zéland.

Závěrečné kolo africké zóny:

1. skupina: Maroko - Kamerun 0:2 (0:1), Togo - Gabon 1:0 (0:0).

2. skupina: Keňa - Nigérie 2:3 (1:0), Mozambik - Tunisko 1:0 (0:0).

3. skupina: Rwanda - Zambie 0:0, Egypt - Alžírsko 2:0 (1:0).

4. skupina: Súdán - Benin 1:2 (1:1), Ghana - Mali (neděle 15. listopadu).

5. skupina: Burkina Faso - Malawi 1:0 (0:0), Pobřeží slonoviny - Guinea 3:0 (2:0).