RUSKO

V předposledním kole remizovali obhájci titulu s Petrohradem 0:0 a v čele tabulky mají pětibodový náskok před Spartakem Moskva, který v derby s CSKA i kvůli dvěma gólům Tomáše Necida prohrál 2:3.

Zatímco v Kazani, kde za hosty z Petrohradu nastoupil i Radek Šírl, branka nepadla, v Lužnikách to zpočátku vypadalo, že Spartak dokáže boj o titul ještě zdramatizovat.

Už v sedmé minutě totiž brazilský záložník Alex proměnil penaltu, CSKA pak ale vyšel závěr první a začátek druhé půle. Dzagojev vyrovnal a krátce po přestávce se po Krasičově přihrávce prosadil Necid.

Spartaku udržel naději další Brazilec Welliton, s 21 góly nejlepší střelec soutěže, jenže v 88. minutě domácí celek definitivně srazila do kolen hrubka brankáře Džanajeva.

Tomu vypadla z rukou Necidova střela z dálky a hosté z CSKA mohli slavit výhru 3:2. "Byl to náš nejlepší zápas v sezoně, a i když ten rozhodující gól padl trochu kuriózně, tři body jsme si určitě zasloužili," řekl Necid novinářům.

"Myslím, že hrdinou zápasu nejsem ani já, ani Džanajev. Nebyla to jenom jeho chyba, ta moje střela zase nebyla tak špatná. Poděkuju mu, to ano, ale žádný dárek ode mne nedostane," dodal s úsměvem.

"Tenhle titul byl těžší než loni"

Mohutně se ale slavilo zejména v Kazani, která získala druhý titul za sebou. Jedním z nejšťastnějších lidí na tamním stadionu byl trenér Kurban Berdyjev

Ten si tak po senzační výhře v Lize mistrů v Barceloně připsal další velký úspěch. "Tenhle titul byl ale těžší než loni," prohlásil kapitán Sergej Semak.

Necid se v letošním ligovém ročníku trefil už devětkrát a vyrovnal se na devátém místě tabulky střelců Janu Kollerovi.

Ten se dnes v dresu Samary v utkání na hřišti Saturnu Moskevská oblast proti Antonínu Kinskému neprosadil, skóroval pouze jeho spoluhráč Jiří Jarošík, jenže do vlastní branky. Saturn vyhrál 3:1.

Spartak si alespoň zahraje v Lize mistrů

Vedle kazaňského titulu je rozhodnuto i o druhém místě moskevského Spartaku, který si tak zahraje v příštím ročníku Ligy mistrů.

Třetí tým konečné tabulky čeká předkolo, o které bojují především Petrohrad a Lokomotiv Moskva, šanci však s dvoubodovým odstupem ještě má i CSKA.

Z dvojice sestupujících je stále znám jen jeden, poslední Chimki. O druhém se rozhodne až v posledním kole, v němž však patnáctému Krasnodaru nemusí stačit ani vítězství.

Postup z druhé ligy si zajistili hráči dagestánského klubu Anži Machačkala a Sibir Novosibirsk, který má na soupisce i dva české fotbalisty Tomáše Vychodila a Martina Horáka.

NĚMECKO

Morávek dal první gól v bundeslize po pár sekundách na hřišti

Dvacetiletý záložník Jan Morávek dal při druhém startu v německé lize svůj první gól za Schalke, i když stejně jako při své premiéře v soutěži odehrál jen pár minut. Ve 13. kole dnes zpečetil vítězství 2:0 nad Hannoverem.

Bývalý hráč Bohemians 1905 vystřídal v 91. minutě střelce prvního gólu Farfána a téměř okamžitě ho napodobil.

Morávek se dočkal druhé šance v dresu týmu Gelsenkirchenu po více než dvou měsících a opět se dostal na hřiště až v poslední minutě základní hrací doby.

Za hosty, kteří uctili památku zesnulého brankáře Roberta Enkeho malou černou jedničkou na dresech, odehrál celý zápas Jiří Štajner.

Brémy deklasovaly Freiburg a posunuly se do čela

Brémy deklasovaly nováčka z Freiburgu na jeho hřišti 6:0 a díky lepšímu skóre se posunuly do čela tabulky před Leverkusen. Ten však čeká nedělní šlágr s Bayernem Mnichov.

První poločas vyhráli hosté po trefě portugalského útočníka Almeidy jen 1:0, v druhé části však hráči Werderu rozstříleli domácí pěti brankami během necelé půlhodiny.

Podruhé v zápase se prosadil Almeida, přesně mířili i jeho spoluhráči Marin, Özil, z penalty Naldo a střídající Rosenberg.

Mistrovský Wolfsburg doma prohrál překvapivě s nováčkem Norimberkem 2:3 a poprvé od 12. září vyšel v domácí soutěži bodově naprázdno.

"Vlci" dokázali dvakrát odpovědět na trefy Švýcara Bunjaka, ale další útočník Kluge rozhodl ve třetí minutě nastaveného času o výhře hostů.

Hertha uhrála bod ve Stuttgartu, zůstala však na poslední místě

V souboji týmů, které na konci minulého ročníku bojovaly o titul a letos usilují o záchranu, remizoval Stuttgart s poslední Herthou Berlín 1:1.

Hosty poslal do vedení ve 49. minutě kolumbijský útočník Ramos, o dělbě bodů rozhodl osm minut před koncem srbský záložník Kuzmanovič, jenž překonal gólmana Jaroslava Drobného.

Radost z gólu Kuzmanovičovi pokazilo v závěru vyloučení po druhé žluté kartě.

ANGLIE

Chelsea deklasovala Wolverhampton a upevnila si první pozici

Fotbalisté Chelsea deklasovali ve 13. kole anglické ligy nováčka z Wolverhamptonu a po domácí výhře 4:0 si udrželi pětibodové vedení před Manchesterem United.

Londýnský celek, kterému chyběli zranění klíčoví fotbalisté Ballack, Bosingwa, Deco, Drogba a Lampard, počtvrté za sebou v domácí soutěži zvítězil a brankář Petr Čech pokaždé udržel čisté konto.

Skóre na stadionu Stamford Bridge, kde "Blues" v této sezoně neztratili ještě ani bod a dnešní vítězství bylo v lize 1000. domácí v historii, otevřel v páté minutě povedenou ranou z 25 metrů Fancouz Malouda.

O vítězi rozhodl ještě v prvním poločase ghanský středopolař Essien, který vstřelil během deseti minut dvě branky. Na 4:0 uzavřel v 56. minutě svým prvním ligovým gólem v sezoně krajní záložník Joe Cole.

První start za Chelsea si připsal osmnáctiletý francouzský záložník Kakuta, kvůli jehož pochybnému přestupu z Lens dostala Chelsea od fotbalové federace FIFA zákaz transferů během dvou přestupových období.

Trest ale dočasně zrušila mezinárodní arbitráž CAS.

Manchester doma zdolal Everton, Arsenal padl v Sunderlandu

Manchesteru United na svém hřišti porazil 3:0 Everton. Deváté vítězství načal ve 35. minutě záložník Fletcher, který parádním volejem do horního rohu branky nadal šanci brankáři Howardovi.

Vedení "Red Devils" pojistil v 67. minutě prvním ligovým gólem v sezoně další středopolař Carrick, na konečných 3:0 uzavřel čtvrt hodiny před koncem tečovanou střelou z úhlu křídelní záložník či forvard Valencia.

Arsenal překvapivě prohrál 0:1 v Sunderlandu a po sedmi ligových zápasech vyšel poprvé bodově naprázdno.

Gól vstřelil v 71. minutě kanonýr Bent, který se po rohovém kopu šťastně dostal k odraženému míči a zblízka zakončil. Hostům nepomohl k vyrovnání ani záložník Tomáš Rosický, který odehrál 71 minut.

Liverpool remizoval s Manchesterem City

Fotbalisté Liverpoolu remizovali ve šlágru 13. kola s Manchesterem City 2:2 a potřetí za sebou v soutěži nevyhráli. Nedaří se ani hostům, kteří pošesté za sebou v lize remizovali a rovněž se jim vzdalují čelní příčky tabulky.

Všechny branky padly na liverpoolském stadionu Anfield Road až v druhém poločase. Pět minut po přestávce si naběhl na Gerrardův přímý kop slovenský stoper Škrtel a tvrdou ranou poslal domácí do vedení.

Čtyřiadvacetiletý fotbalista zaznamenal první gól za Liverpool od svého příchodu v lednu 2008.

Škrtel měl ale také vinu na vyrovnávací brance hostů, když v 69. neuhlídal po rohovém kopu přesně hlavičkujícího útočníka Adebayora.

Už za šest minut Manchester City otočil skóre po Irelandově brance, ale z vedení se dlouho neradoval. Prakticky z protiútoku vyrovnal izraelský záložník Benajun, který zblízka dorazil tečovanou střelu spoluhráče N’Goga.

ŠPANĚLSKO

Real se dostal před vzájemným soubojem na čelo před Barcelonu

Fotbalisté Realu Madrid porazili v 11. kole španělské ligy Santander 1:0, potřetí za sebou v domácí soutěži zvítězili a posunuli se o bod před Barcelonu.

Jedinou branku utkání vstřelil ve 22. minutě argentinský útočník Higuaín, který zakončil akci spoluhráčů Kaká a Garaye. Racingu nepomohl k bodovému zisku ani nový trenér Miguel Angel Portugal, který v týdnu nahradil Juana Carlose Mandiu.

Katalánský rival totiž v zápasu na hřišti Bilbaa uhrál pouze remízu 1:1 a pustil svého rivala před sebe.

Příští týden svede oba soupeře vzájemný duel. Barcelona se vrátí do čela, pokud Real na Nou Campu porazí.

Sevilla i La Coruňa se udržely v kontaktu se špičkou

Fotbalisté Sevilly porazili vTenerife na jeho hřišti 2:1 a potřetí za sebou v domácí soutěži zvítězili. Pojistili si tím třetí příčku za vedoucím duem.

Úvodní branku dal hostující Argentinec Perotti, který zakončil přesný pas debutanta ve španělské reprezentaci Jesúse Navase.

Čtyři minuty po přestávce zdvojnásobil sevillské vedení dalekonosnou ranou záložník Renato. Domácí zdramatizovali utkání po trefě Nina, ale Sevilla vítězství udržela.

Další prohru utrpělo osmnácté Atlético Madrid. Podlehlo 1:2 domácí La Coruně a pod novým trenérem Floresem, který se nedávno zotavil z prasečí chřipky, nebodovalo ani v druhém ligovém utkání.

Hosty sice poslal do vedení už ve třetí minutě argentinský útočník Agüero, jeho krajan Colotto ale už za čtvrt hodiny vyrovnal.

Obrat dokonal v nastaveném čase mexický křídelní záložník Guardado, který proměnil pokutový kop. V obraně Atlétika chyběl kvůli chřipce Tomáš Ujfaluši.

FRANCIE

Lyon i Bordeaux ztratily body, do čela jde Auxerre

Fotbalisté Auxerre porazili ve 14. kole francouzské ligy Monako na svém stadionu 2:0 a po šestizápasové vítězné sérii se dostali do čela tabulky, kterou vedou o bod před dvojicí Bordeaux, Lyon.

Oba favorizované celky dnes totiž překvapivě ztratily body.

Bordeaux doma prohrálo s Valenciennes 0:1 a poprvé v sezoně na vlastním stadionu nevyhrálo. Jedinou branku utkání vstřelil v 8. minutě útočník Samassa. Jaroslav Plašil odehrál v záloze úřadujícího mistra necelou hodinu.

Zaváhání rivala nevyužil ani Lyon, který remizoval 1:1 na hřišti posledního Grenoblu a na Bordeaux se pouze bodově dotáhl.

Hosty poslal do vedení v 65. minutě Argentinec Delgado, ale těsný náskok Olympique neudržel. Domácí srovnali za sedm minut gólem srbského útočníka Ljuboji a získali teprve druhý bod v sezoně.

Marseille v dohrávce porazila fotbalisty PSG

Fotbalisté Marseille porazili v dohrávce 10. kola francouzské ligy 1:0 Paris St. Germain a posunuli se na čtvrté místo tabulky. Jediný gól utkání vstřelil ve 25. minutě argentinský obránce Gabriel Heinze.

Zápas mezi odvěkými rivaly se měl hrát už v říjnu, ale byl odvolán kvůli prasečí chřipce v kádru PSG.

Po zrušení zápasu zhruba šest hodin před plánovaným výkopem tehdy došlo v Marseille k několika střetům mezi fanoušky a stejně tomu bylo i dnes, kdy policie kvůli vzájemnému napadání už před zápasem zatkla 15 lidí.

ITÁLIE

Inter porazil Boloňu a dál suverénně vede ligu

Fotbalisté vedoucího Interu Milán porazili ve 13. kole italské ligy Boloňu na jejím hřišti 3:1 a desátým vítězstvím v sezoně si pojistili vedení v tabulce.

Skóre otevřel ve 22. minutě osmým gólem v sezoně nejlepší střelec Interu Milito, který se po odraženém rohovém kopu před brankou rychle zorientoval a z otočky razantně zakončil.

Domácí ale už za necelou minutu vyrovnali. Útočník Zalayetta zpracoval spoluhráčův dlouhý nákop z vlastní půlky a prostřelil brankáře Julia Cesara.

Vedení vrátil úřadujícímu italskému mistrovi ještě před přestávkou přesnou hlavičkou po rohovém kopu devatenáctiletý forvard Balotelli.

Náskok "Nerazzurri" pojistil v 72. minutě po nahrávce Milita další Argentinec Cambiasso. Poslední minuty dohrál Inter bez krajního beka Maicona, kterého rozhodčí vyloučil za nevhodné protesty.

VÝSLEDKY

Anglická liga - 13. kolo:

Liverpool - Manchester City 2:2 (50. Škrtel, 77. Benajun - 69. Adebayor, 76. Ireland), Birmingham - Fulham 1:0 (16. Bowyer), Burnley - Aston Villa 1:1 (9. Caldwell - 86. Heskey), Chelsea - Wolverhampton 4:0 (12. a 22. Essien, 5. Malouda, 56. J. Cole), Hull - West Ham United 3:3 (27. vlastní C. Cole, 44. Zayatte, 45. Bullard z pen. - 5. Franco, 11. Collison, 69. Da Costa), Sunderland - Arsenal 1:0 (71. Bent), Manchester United - Everton 3:0 (35. Fletcher, 67. Carrick, 76. Valencia).