"Víme, že to není žádné odškodnění, ale jde o zjednání spravedlnosti a symbolické gesto úcty k ní," komentoval krok Německého atletického svazu jeho čestný předseda Theo Rous.
Bergmannová, které je 95 let, se o uznání rekordu dozvěděla ve Spojených státech, kde žije s o čtyři roky starším manželem.
V roce 1933 byla Bergmannová kvůli svému původu vyloučena z klubu v Ulmu a kvůli obavám z nacistů ji rodiče poslali do Británie, kde vyhrála tamní šampionát. Úřady ji nátlakem donutily k návratu, aby ukázaly, že je Německo liberální. Pak jí však dva týdny před olympijskými hrami v Berlíně v roce 1936 zakázaly účast.
V následujícím roce Bergmannová emigrovala do USA, kde dokázala vyhrát národní šampionát nejen ve skoku do výšky, ale také ve vrhu koulí. Na začátku druhé světové války sportovní kariéru ukončila a zařekla se, že na německou půdu už nikdy nevstoupí.
Proto chyběla v roce 1995 v Berlíně, když tam po ní pojmenovali sportovní areál. Před deseti lety už přijela na podobnou slavnost do rodného Laupheimu, kde nese její jméno stadion.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist