Absurdnost antimonopolní politiky ilustruje tento ekonomický vtip:
(kresba J. Bachora)
Dnes inspektoři Evropské komise vtrhli do české soukromé firmy. Je to poprvé, kdy Evropská komise využila tuto svoji pravomoc.
Většina lidí v České republice asi ani netušila, že Evropská komise takovou pravomoc má. „Podniky a sdružení podniků se musí podřídit kontrolám nařízeným na základě rozhodnutí Komise. Komise přijímá taková rozhodnutí po konzultaci s orgánem pro hospodářskou soutěž členského státu, na jehož území se má kontrola provést,“ praví Nařízení Evropské komise č. 1 z roku 2003 v článku 20, odst. 4.
Komise může udělovat gigantické pokuty, které vždy v konečném důsledku dopadnou na zákazníky nebo akcionáře pokutované firmy. Komise může vyměřit jednorázovou pokutu až 10% ročního obratu a penále ve výši až 5% obratu firmy denně.
V květnu udělila Evropská komise rekordní pokutu 1,06 miliardy euro (27 miliard korun) firmě Intel – za „zločin“, že Intel nabízel slevy výrobcům počítačů na své počítačové čipy. Kdyby komise pokutovala ČEZ, může stát přijít o podstatnou část dividendy a státní rozpočet může skončit v ještě hlubším schodku.
Celá antitrustová politika je sporná. V rukou EU se ale stává nebezpečným a zneužitelným politicko-obchodním nástrojem v rukou nevolené skupinky byrokratů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist