Kostky jsou vrženy. Los finále Davisova poháru určil pořadí zápasů v barcelonské hale a hráči už vědí, co je od pátku čeká. Tomáš Berdych začne finále s druhým tenistou světového žebříčku Rafaelem Nadalem, který za sebou má sezonu se zdravotními problémy a na závěr s nevydařeným startem v Turnaji mistrů v Londýně. "Nadal se v posledních zápasech jenom bránil. V tom je rozdíl od předchozích let, kdy dokázal soupeře zatlačit a ukončit balon. To nahrává mojí hře," řekl Berdych po losování.

Berdych: Přišel čas

Jeho slavný španělský soupeř, ale zústává navenek v klidu. "Nehrál jsem nejlépe, ale vždycky nelze být perfektní. Tady jsem stoprocentní. Budu hrát o něco lépe, doufám. Jsem připraven a navíc, Davisův pohár je speciální," řekl Nadal, kterého Berdych porazil třikrá, ale naposledy před třemi roky. V následujících čtyřech vzájemných zápasech český tenista nezískal ani set. "Třeba přišel čas to zase změnit," věří čtyřiadvacetiletý Berdych.

Naději mu dává i fakt, že kvůli zdravotním patáliím Španěl není, tím tenisovým supermanem, jímž býval. "Svalové hmoty má daleko méně," všiml si druhý český tenista Radek Štěpánek a ukázal na Nadalovu fotku v hale: "Tam vypadá silnější."

Pro Nadalovu hru bny mohly být chybějící kilogramy problémem. Jak řekl Berdych, bývalé světové jedničce chybí energie pro vítězné údery. "Vyběhat hodně míčů je hezký, ale aby mu to víc letělo, tak na to mu chybí síla. Teď evidentně ztratil, a tím se trápí," uvažoval Berdych nahlas. Ovšem hned realisticky dodal: "Hraje doma, na své antuce a to je úplně jiná situace." I Štěpánek čeká, že Nadal bude připraven ve špičkové formě.

Navrátil: Žádné dlouhé výměny

S jakou hrou chce Berdych v úvodním finálovém zápase uspět? "Nemůže připustit dlouhé výměny. Musí hrát kratší a jít do toho razantněji," oznámil nehrající kapitán Jaroslav Navrátil. A Berdych slibuje: "Budu chodit i k síti, když prohodí, ať prohodí, ale bude pod tlakem a třeba udělá chybu jako bonus."

Český tenista se inspiroval hrou, kterou proti Nadalovi předváděl Robin Söderling. Ten jej porazil na French Open i při Turnaji mistrů. "Hrál agresivně a Rafu k ničemu nepustil. Když je člověk schopen hrát něco podobného, tak si z toho něco může vzít," uvažoval Berdych. Ten měl v roce 2006 se Španělem konflikt, když jej v Madridu porazil, a svým gestem (ukazováčkem přes ústa) po utkání rozlítil soupeře i publikum. "To je minulost. Od té doby nemáme mezi sebou s Rafaelem problémy. Tato maličkost tady nebude hrát žádnou roli, protože je to dávno," mávl nad tím Berdych rukou.