Posledními postupujícími do jarních bojů se staly favorizované týmy Barcelony a Interu Milán, které nakonec odvrátily hrozbu nečekaného vyřazení. O čtvrtfinále elitní evropské klubové soutěže si zahrají také FC Sevilla, VfB Stuttgart, Arsenal, Olympiakos Pireus, Fiorentina i Lyon. Nejpočetnější zastoupení ve vyřazovací fázi mají anglická, italská a španělská liga - z každé z elitních soutěží se v osmifinále představí celkem tři celky.

Kyjev začal skvěle, ale nevydržel

Ve vyrovnané skupině F mohly před středečními zápasy mohly postoupit všechny čtyři týmy, ale nakonec se radovali favorité. Víc práce měla zpočátku Barcelona. Obhájce titulu začal na satdionu Dynama Kyjev nejhůře, jak mohl - už v první minutě prohrával po zaváhání brankáře Valdése při přímém kopu, který zahrával Milevskij.

Barcelona však ještě do poločasu dokázala zásluhou Xaviho vyrovnat, a i když jí remíza bez ohledu na výsledek druhého utkání stačila k postupu, nakonec v Kyjevě po dvou předešlých porážkách v roce 1993 a 1997 zvítězila. Postaral se o to v 86. minutě čerstvý držitel Zlatého míče Lionel Messi, který se nádherně trefil z přímého kopu.

Inter půl hodiny hledal klíč k pevné obraně ruské Kazaně. V 31. minutě Balotelli krásnou patičkou nahrál Eto'ovi a Kamerunec svým prvním gólem v soutěži po příchodu z Barcelony poslal favorita do vedení. Pojistku pak přidal v 64. minutě z přímého kopu autor přihrávky na úvodní trefu Balotelli.

Podívejte se na góly v utkání Kyjev - Barcelona

Stuttgart rozhodl za jedenáct minut

Stuttgartu se v klíčovém duelu proti rumunskému celku Unirea Urziceni vyplatila víkendová trenérská rošáda. Efekt nového kouče Christiana Grosse zafungoval bleskurychle - do jedenácté minuty vedli domácí již 3:0. Na jejich postupu pak už nic nezměnilo ani snížení hostujícího Semeda z úvodu druhé půle. Nemocný Jan Šimák v sestavě vítězů chyběl.

Ve druhém utklání skupiny potvrdila první místo Sevilla, která zdolala Glasgow Rangers 1:0 a připsala si jubilejní 50. výhru v evropských pohárech. Jedinou branku vstřelil v osmé minutě z penalty Kanouté a jednalo se o 150. gól Sevilly v pohárové Evropě.

Lutych zachránil gól brankáře

Účast v jarní fázi soutěže si zajistil Olympiakos Pireus. Řecký celek využil toho, že již jistý postupující Arsenal nastoupil bez mnoha opor včetně zraněného Tomáše Rosického. Olympiakos zvítězil díky Leonardově gólu z úvodu druhé půle 1:0.

Tím definitivně přišel o naději na vyřazovací fázi Standard Lutych. Belgický klub byl nakonec rád, že v jubilejním 50. utkání Ligy mistrů odvrátil až v nastavení porážku od nizozemského Alkmaaru, když vyrovnávací gól, znamenající alespoň "přestup" do Evropské ligy zajistil krásnou halvičkou po přímém kopu brankář Bolat.

Podívejte se gól, který dal brankář Lutychu

Ve skupině E šlo už jen o první příčku a lepší výchozí pozici pro osmifinálový los. Tu si nakonec zajistila Fiorentina, který vyhrála v Liverpoolu 2:1. Vítěz soutěže z roku 2005 už dříve ztratil naději na postup a dnešní porážkou jen korunoval nevydařenou podzimní sezonu.

Druhý ve skupině skončil Lyon, který i s několika náhradníky deklasoval maďarský Debrecín 4:0. Hosté neuhráli při své premiéře v prestižní soutěži ani bod.

Skupina E:

FC Liverpool - AC Fiorentina 1:2 (1:0) Branky: 44. Benajun - 63. Jörgensen, 90.+2 Gilardino. Rozhodčí: Skomina (Slovin.).

Olympique Lyon - VSC Debrecín 4:0 (2:0) Branky: 25. Gomis, 44. Bastos, 59. Pjanič, 77. Cissokho. Rozhodčí: Meyer (Něm.).

1. AC Fiorentina        6 5 0 1 14:7 15
2. Olympique Lyon    6 4 1 1 12:3 13
3. FC Liverpool          6 2 1 3 5:7 7
4. VSC Debrecín        6 0 0 6 5:19 0

Skupina F:

Inter Milán - Rubin Kazaň 2:0 (1:0) Branky: 31. Eto'o, 64. Balotelli. Rozhodčí: Vink (Niz.).

Dynamo Kyjev - FC Barcelona 1:2 (1:1) Branky: 2. Milevskij - 33. Xavi, 86. Messi. Rozhodčí: Webb (Angl.).

1. FC Barcelona      6 3 2 1 7:3 11
2. Inter Milán          6 2 3 1 7:6 9
3. Rubin Kazaň       6 1 3 2 4:7 6
4. Dynamo Kyjev    6 1 2 3 7:9 5

Skupina G:

VfB Stuttgart - Unirea Urziceni 3:1 (3:0) Branky: 5. Marica, 8. Träsch, 11. Pogrebňak - 46. Semedo. Rozhodčí: Kassai (Maď.).

FC Sevilla - Glasgow Rangers 1:0 (1:0) Branka: 8. Kanouté z pen. Rozhodčí: Layec (Fr.).

1. FC Sevilla               6 4 1 1 11:4 13
2. VfB Stuttgart         6 2 3 1 9:7 9
3. Unirea Urziceni      6 2 2 2 8:8 8
4. Glasgow Rangers  6 0 2 4 4:13 2

Skupina H:

Olympiakos Pireus - FC Arsenal 1:0 (0:0) Branka: 47. Leonardo. Rozhodčí: Cardoso Batista (Portug.).

Standard Lutych - AZ Alkmaar 1:1 (0:1) Branky: 90.+5 Bolat - 42. Lens. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).

1. FC Arsenal                6 4 1 1 12:5 13
2. Olympiakos Pireus    6 3 1 2 4:5 10
3. Standard Lutych       6 1 2 3 7:9 5
4. AZ Alkmaar               6 0 4 2 4:8 4