Na hřišti mají české florbalové reprezentantky společnou náplň práce, v civilu jsou jejich poslání úplně odlišná. O historickou medaili tak nyní na mistrovství světa ve Švédsku bojují bok po boku třeba učitelka, manažerka, finanční poradkyně, ale také nezaměstnaná, studentky nejrůznějších oborů nebo dívka, která si vydělávala jako uklízečka ve Finsku.
Tuto práci vzala brankářka Jana Christianová jen kvůli florbalu. Chytá ligu v Porvoo a nějak si přivydělávat musí. S nulovou znalostí finštiny to stačilo jen na místo v úklidové firmě. "Už se mi měsíc neozvali a jsem bez peněz. Klub mi naštěstí platí aspoň nájem," říká s tím, že sezonu na severu by dokončila bez práce jen stěží.
To třeba Klára Rozumová má úplně opačné starosti. Podílí se na řízení české větve velké švýcarské firmy vyrábějící operační software na zakázku. "Starám se o finance, controlling, řízení firmy, mám na starosti právní a účetní věci, plánuju rozpočet," vypočítává a netají se tím, že má dobře placené místo. Zase na ní ovšem leží velká zodpovědnost a kupa práce, kterou si s sebou vzala i na šampionát.
Také Magdalena Šindelová šéfuje týmu lidí, pracuje v marketingu ČSA na věrnostních programech. "Mám pod sebou asi osm podřízených. Jsem taková kapitánka i v zaměstnání," směje se hráčka, která s páskou na ruce vede český tým. V aeroliniích pracuje už 11 let, z toho prvních sedm prodávala letenky.
Asi nejkurióznější povolání vykonávala Zuzana Jelínková, i když to byla 'jen' učitelka češtiny a tělocviku. Ve třídě pražského sportovního gymnázia Postupická totiž měla i své nynější dvě spoluhráčky z národního týmu Elišku Křížovou a Olgu Šimáčkovou, jinak sousedky z jedné lavice.
"Měla nás akorát na florbal, ale rozhodně nás ho neučila. Jen jsme si šly vždycky ráno jen tak zahrát," vypráví o osm let mladší kolegyně Jelínkové z týmu Eliška Křížová. I když společně hrály v jednom klubu, ve škole si musela držet odstup. "Před ostatními to byla paní profesorka, musely jsme jí vykat. Ale nám to nevadilo," vzpomíná s úsměvem.
Je jednou ze zástupu 11 studentek v týmu, přičemž benjamínek reprezentace Hana Koníčková ještě chodí na gymnázium. Další reprezentantka Denisa Billá už ve 23 letech stihla o práci přijít a je momentálně na úřadu práce.
Australanky si vše platí sami. MS za 100 tisíc
Ovšem - alespoň si nemusí platit náklady na šampionát jako třeba Australanky, jedny z favoritek divize B. Všechny si hradí letenky, hotely, jídlo a dokonce i dresy ze svého. Šampionát vyjde každou v přepočtu na 100.000 korun, a to ještě mohly být výdaje o 20.000 vyšší nebýt drobných sponzorů.
"Sotva jsem splatila půjčku na minulý šampionát, už jsem si brala novou na tenhle," povzdechne si čtyřiadvacetiletá Jessica Laidlerová, spoluhráčka Christianové z Finska. Svým českým vrstevnicím, které si mohou dovolit při florbale v klidu studovat, tak může jen tiše závidět.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist