Předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek se chystá sestavit skupinu vlivných osobností českého sportu, která by jednala o podpoře sportu napříč politickým spektrem. Českému rozhlasu tuto aktivitu potvrdil mluvčí fotbalového svazu Petr Svěcený.

Ve skupině, která by měla vylobbovat pro sport lepší podmínky, by podle informací Českého rozhlasu neměli chybět předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král, advokát s vazbami na sociální demokracii Miroslav Jansta, který v současné době vede basketbalový svaz, šéf ragbyové unie a bývalý eurokomisař Pavel Telička nebo šéf tenisu Ivo Kaderka.

Mluvčím českého sportu je ve vztahu ke státu Český svaz tělesné výchovy. Špatná finanční situace, při níž sport postrádá peníze od státu i od Sazky, ale prý přiměla sportovní generalitu jednat. "Ti, kteří vyjednávali, tak vyjednávali deset patnáct let a nevyjednali nic. Ti to vlastně přivedli do tohoto stavu. Nemáme peníze, hala krachuje - pořád se to řeší vytloukáním klínu klínem," řekl Jansta.

Z úst členů skupiny, které Český rozhlas oslovil, vůbec zaznívala kritika ČSTV. Větší roli by podle nich mohl při zastřešování sportu hrát Český olympijský výbor a znovu byla oprášena i myšlenka zvláštního ministerstva sportu.

Skupina se chystá začít u financování O2 Areny, kvůli němuž nezbývá z výtěžku Sazky dost peněz pro sportovní svazy. "Je nezbytné, aby se otázka financování vyřešila za pomoci státu a města. Stát a Sazka musejí najít společnou řeč," řekl šéf hokejového svazu Tomáš Král. Dalším cílem je zajistit, aby peníze z loterií a sázkových kanceláří šly do oddílů a sportovních zařízení, které opravdu vyvíjejí činnost.