Podle ustanovení § 67 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“) zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) zákoníku práce nebo dohodou z týchž důvodů, a zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr podle § 56 zákoníku práce, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Podle § 67 odst. 2 zákoníku práce se pro účely odstupného průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek zjištěný podle zákoníku práce.
Po dobu, kdy jste byl v pracovní neschopnosti, náležela vám dle ustanovení § 192 zákoníku práce náhrada mzdy, nikoliv mzda. Vaše odstupné se tak vypočítá z trojnásobku průměrného měsíčního výdělku z doby, kdy jste byl zdráv a vydělával.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist