Pro uplynulý rok platilo, že byl úplně jiný, než si všichni představovali. Každá budoucnost je nejistá, ale příští rok v ekonomice, ve světě i doma, přináší neobvyklou nejistotu předpovědí a značnou variabilitu scénářů.
Vrátí se hospodářský růst? A když ano, na jaké úrovni? Čeká ekonomiky další výkyv směrem dolů? Nečeká nás dvojitá recese typu písmena W?
Smíšená data přicházejí z Ameriky. Na jedné straně se už déle než půl roku velmi daří burze, akcie dohánějí ztráty z loňského podzimu a letošní zimy.
Jenže potíž je v tom, že akciový trh jako by se vymykal vývoji „reálné ekonomiky". Hospodářské výsledky podniků nejsou zdaleka tak dobré a nezaměstnanost dále míří směrem vzhůru. Velkým americkým bankám se v poslední době daří dobře (postupně vracejí státní pomoc), ale je to především proto, že těží z vládní asistence, státních garancí a hlavně levných peněz.
Ceny rodinných domů se v USA stabilizovaly, a začaly dokonce růst, pro komerční nemovitosti to však vůbec neplatí. Jaký to bude mít dopad například právě na banky?
Symbolem nejistoty a nepředvídatelnosti je americký dolar. Logicky by měl klesat (Amerika je zadlužená a podle mnohých ji čeká vysoká inflace), jenže on minimálně poslední měsíc naopak stoupá.
Podobně nepředvídatelná je Evropa. Jsou tu náznaky oživení, ale nezaměstnanost pořád roste. Navíc se v říjnu nečekaně propadla průmyslová výroba v eurozóně, i když se čekal opak. Jsou to dozvuky krize, nebo důsledek příliš silného eura?
Rok 2010 se v Evropě může rovněž stát rokem státního bankrotu, který je v Řecku vcelku na spadnutí. Každopádně je jisté, že Řecko bude muset podstoupit léčebnou kúru, rozsahem v podstatě nevídanou.
Příští rok se rozhodne, jestli se situace v pobaltských ekonomikách, Maďarsku a Rumunsku, tedy ve státech, které jsou pod kuratelou MMF, otočí k lepšímu, či nikoli.
A nakonec je vcelku jisté, že letošní rok bude rokem výstupních strategií (exit strategies), kdy centrální banky začnou postupně opouštět experimentální politiky a oživující balíčky, které si kladly za cíl kompenzovat - alespoň do určité míry - propad soukromé poptávky. Uvidíme, jestli se „výstupní strategie" podaří koordinovat na evropské úrovni i globálně.
Zatím ani netušíme, zda se tenhle rok stane rokem návratu mírné inflace, nebo zda bude spíše pokračovat tendence k poklesu cen.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist