Až patnáctidenní trest odnětí svobody hrozí ruskému spisovateli a opozičnímu politikovi Eduardu Limonovovi, který minulý rok oznámil své rozhodnutí kandidovat na post prezidenta Ruské federace. „Organizování nepovolené demonstrace" a „neuposlechnutí rozkazu veřejného činitele" se měl dopustit jako jeden ze spoluorganizátorů protestní akce na obranu svobody shromažďování zaručené 31. článkem ruské ústavy. Ta proběhla symbolicky 31. prosince 2009 na moskevském Triumfálním náměstí. Obviněno může být ještě několik dalších desítek zadržených.
Protestní akce za svobodu shromažďování pod souhrnným názvem „Strategie 31" pořádají ruští opoziční aktivisté každý 31. den kalendářního měsíce. Novoroční mítink, jehož se zúčastnilo na 400 protestujících, byl již čtvrtý v pořadí.
Ještě před začátkem demonstrace bylo zadrženo rekordních sedmdesát osob, mezi jinými i dvaaosmdesátiletá předsedkyně Moskevské helsinské skupiny a laureátka nejvyšších státních vyznamenání Francie a Německa Ljudmila Alexejevová, která na demonstraci přišla převlečená za Sněhurku. V procesu s Eduardem Limonovem má Alexejevová vystoupit jako svědek obhajoby.
„Zatknout Ljudmilu Michajlovnu Alexejevovou bylo kolosální chybou. Bylo přeci jasné, že zatčení obránkyně lidských práv, která nedávno získala vysoké mezinárodní ocenění, vyvolá v Evropské unii i ve světě velký ohlas," prohlásil v reakci na novoroční události Eduard Limonov, který byl za konání analogického mítinku již před dvěma měsíci odsouzen na deset dní odnětí svobody. Za Limonova se během výkonu jeho trestu postavili všichni významní ruští lidsko-právní aktivisté.
Na náměstí, kterému dominuje čtyřmetrová socha Vladimira Majakovského, se na Nový rok ve skutečnosti nikomu z demonstrujících proniknout nepodařilo. Dopoledne prostranství blokovali členové prokremelských mládežnických organizací, kteří zde organizovali dobrovolné odběry krve, odpoledne potom převzaly iniciativu oddíly jednotek zvláštního nasazení, které celý prostor neprodyštně uzavřely.
„Žádná demonstrace se de facto nekonala. Ljudmilu Alexejevu, Eduarda Limonova a ostatní zadrželi už cestou k Triumfálnímu náměstí. Zatýkáním se tak policisté dopouštěli překročení pra vomoci veřejného činitele a úmyslného nezákonného jednání. Formulace obžaloby ´za účast na nepovolené demonstraci´ je založená na falešném svědectví," domnívá se bývalý politický vězeň a dnes obhájce lidských práv Michail Trepaškin.
Podobný názor má také Lujudmila Alexejevová, která prostřednictvím Moskevské helsinské skupiny nabídla právní pomoc všem zatčeným a prohlásila, že bude usilovat o potrestání těch, kdo za nezákonné jednání policistů nesou zodpovědnost.
Podle opozičních aktivistů může soud s Eduardem Limonovem ještě přilít olej do ohně. A klidu moskevským radním, kteří jsou za rozhánění demonstrací zodpovědní, nepřidal ani sám obviněný, když jim vzkázal: „31. ledna jsme rozhodnuti pokračovat v našem boji za právo občanů Ruska shromažďovat se a mírně, beze zbraní, vyjadřovat svůj protest, jak to zaručuje 31. článek ústavy. Chápu situaci městského vedení - jste pod tlakem federální moci. Ale pánové, zkuste vyvinout úsilí, pokuste se projevit svoji nezávislost!"

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist