Jako jedna z mála čínských tenistek, která se vymanila z přísného a zároveň rozmazlujícího systému výchovy talentů, slaví Čeng Ťie úspěchy. Dvojnásobná vítězka čtyřhry na grandslamových turnajích se od loňska stará sama o sebe a výsledek přišel - na Australian Open postoupila do semifinále.

Už neodevzdává dvě třetiny výdělku

"Je to úžasný pocit, nemám slov," rozplývala se bezprostředně po dnešní výhře ve čtvrtfinále nad Ruskou Marií Kirilenkovou na kurtu Roda Lavera v Melbourne. "Na tomhle kurtu jsem vyhrála svůj první velký titul a cítím, že je pro mě šťastný," uvedla s úsměvem.

Čeng Ťie měla na mysli deblový po triumf na Australian Open 2006 s Jen C', spolu pak v létě dokázaly ještě vyhrát i Wimbledon.

Jenomže tehdy ještě byla pod dohledem čínského systému. Nakročeno k samostatnému životu měla už předloni, kdy hrála semifinále dvouhry Wimbledonu, čímž se stala tehdy první čínskou semifinalistkou grandslamového turnaje. Své odměny z All England Clubu věnovala na pomoc obětem zemětřesení v rodné provincii S'-čchuan.

Až před rokem se připojila ke kolegyním Li Na, Šuaj Pcheng a deblové partnerce Jen C' a osamostatnila se. První výhodou je, že si může nechat 92 procent výdělku, zatímco dříve musela dvě třetiny odevzdat. Na druhou stranu se zbavila všech výhod.

"První rok na vlastních nohách jsem se cítila skvěle, ale nebylo to jednoduché, protože jsem hodně věcí neuměla zařídit," řekla Čeng Ťie agentuře Reuters po výhře v třetím kole nad Francouzkou Marion Bartoliovou. "Předtím jsem byla vždy členkou národního týmu a byla jsem na podporu zvyklá, ale teď mám vlastní zázemí," řekla.

Svoboda podle žebříčku

V Číně je většina elitních sportovců pod dohledem státu a tenistky se ocitly v palbě kritiky. Šéf tenisového svazu Sun Ťin-fang čínským médiím řekl, že osamostatnit se mohou jen hráčky, které jsou ve světovém žebříčku do 50. místa, ostatní nemají šanci.

"Nejlepší věc na tom, že si vše řídím sama, je, že když přijedu do Číny, tak mohu trénovat a být se svými přáteli a rodinou," uvedla šestadvacetiletá Čeng Ťie, která trénuje pod vedením svého manžela Čang Jü. "Předtím jsem domů nemohla jezdit a musela být ve sportovním centru, kde jsme spolu byly pořád," doplnila.

Čeng Ťie doufala, že její cesta pavoukem v Melbourne Parku nemusí skončit. "Svůj cíl si nechám pro sebe," řekla. Přitom vypadla málem hned v prvním kole. S krajankou Šuaj Pcheng prohrála první set 0:6, ale pak zápas otočila.

"Vyřadit krajanku je smutné, naopak motivuje, když nás postupuje víc," připomněla Čeng Ťie kamarádku Li Na, která bude o postup do semifinále Australian Open teprve bojovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist