Budou hrát české a slovenské fotbalové týmy společnou soutěž? Funkcionáři obou zemí o tom znovu debatují. Místopředseda Českomoravského fotbalového svazu Miroslav Kříž, který má na starosti právě ligu, se dnes vrátil z jednání na toto téma na Slovensku. Řekl, že projekt je teprve v počátečním stádiu, kdy se posuzuje, zda je vůbec reálný.

Hlasy pro i proti

Iniciativa oprášit někdejší federální model vzešla před časem z Bratislavy a na české straně má své stoupence i odpůrce. Předseda ČMFS Ivan Hašek už před týdnem připustil, že o snahách spojit obě nejvyšší soutěže ze slovenské strany dobře ví, ale zatím se nechtěl pouštět do úvah o jejich reálnosti. "Je to téma, o němž bychom se mohli v budoucnu bavit," řekl Hašek.

Šance na realizaci myšlenky snižuje skutečnost, že v evropském fotbale podobná soutěž neexistuje, přestože zájem o ni by byl. "UEFA má na stole podobných nadnárodních projektů víc, česko-slovenský by se postavil do řady. A zatím všechny zamítla," uvedl pro dnešní vydání deníku Sport Petr Fousek, bývalý generální sekretář ČMFS, dobře znalý zákulisí UEFA ze svého působení v čele evropského futsalu.

O podobných projektech už delší dobu uvažují skandinávské země, stejná myšlenka před časem zazněla z Nizozemska a Belgie a opakovaně se hovoří o možnosti startu obou glasgowských klubů v anglické Premier League. Dosud ale všechna jednání ztroskotala, především na návaznosti na evropské poháry, v nichž kluby startují na základě národních soutěží.

I místopředseda Kříž potvrdil, že cesta ke společné lize bude hodně klikatá. "Trochu mě mrzí, že se celý projekt přetřásá v médiích dříve, než budou konkrétní výstupy. Teď nás totiž čeká ještě hodně práce, abychom mohli vůbec posoudit, zda je celá věc reálná. A teprve pak by následoval ještě složitější proces, jak projekt realizovat," vysvětlil Kříž.

Jednání budou pokračovat

Popsal i další postup jednání. "Nyní se musejí sejít šéfové jednotlivých komisí od rozhodčích po disciplinárku, ale také přímo zástupci klubů, aby si ujasnili, co všechno by případná změna obnášela," řekl Kříž. Poukázal i na další úskalí, jímž je marketing. Už jen v tom, že generálními sponzory obou soutěží jsou rozdílné pivovary.

Zatím není jasné, jak se k myšlence postaví české kluby. Ty silnější opatrně naznačují, že by měly zájem, ale k projektu by musela dát souhlas většina ze šestnácti účastníků první ligy. A těm, kterým bude hrozit, že se do společné ligy nevejdou, nebo že jim výrazně vzrostou náklady, se asi projekt moc líbit nebude.

Přesto se místopředseda ČMFS možnosti spojení soutěží nevzdává. "Pro začátek bychom mohli třeba začít pořádat zápasy pro české a slovenské mistry či vítěze pohárů, v tom nám nic nebrání," uzavřel Kříž.