V lednu jako první Češka vyhrála v historii vyhrála v Kreischbergu závod Světového poháru v U-rampě a tuzemská sportovní veřejnost si začala pamatovat jméno Šárka Pančochová. Tahle devatenáctiletá dívka může na zimních hrách ve Vancouveru uspět, vede totiž žebříček snowboardové federace TTR World Snowboard Tour a v roce 2008 získala v disciplíně big air titul juniorské mistryně světa.

Nejlepší jízda ji uspokojí

Cestu k překvapením ji ovšem může zkomplikovat zranění ze začátku února, když si v Breckenridge vykloubila loket. "Vždy, když něco očekávám, tak to dopadne špatně. Takže žádná očekávání, jenom tam na olympiádě poslat moji nejlepší jízdu a budu spokojená," řekla snowboardistka.

Za jejími úspěchy stojí hlavně trenér a freestylový a freeridový jezdec Martin Černík a další snowboardista Jan Nečas, její přítel. "Martin je super trenér. Hodně mi pomáhá v rampě, vybrat jízdu při závodech a taky mi občas řekne, že jsem nula, a to se pak snažím dvakrát tolik. On to sice nemyslí úplně vážně, ale mně to pomáhá," usmála se Pančochová. "Honza je můj učitel triků na všech druzích překážek. Dokáže mě toho hodně naučit. Baví mě to s nimi. Každý z nich je úplně jiný a svým způsobem střelený," pochvalovala dívka, která se letos chystá odmaturovat na technickém lyceu.

Černík věří, že by se ve Vancouveru mohla dostat do finále. "Je důležité, aby byla v psychické pohodě. Výkonnostně na to určitě má," konstatoval.

Odvaha, to je předností Pančochové. "Touha, to je to hlavní, co mě žene dopředu, ale jsem jenom člověk a taky mám strach," přiznala. "Teď už se mi ale dlouho nestalo, že bych se před skokem bála. Vždycky si řeknu, že trik umím, a představím si, jak by měl vypadat ve vzduchu a na doskoku," popisovala přístup k ošemetným skokům.

Do závodu bude v pořádku

Je bývalou gymnastkou a její skoky mají délku kolem 20 metrů, do nich je schopna zařadit nejrůznější rotace. Při jedné z nich si také vykloubila loket. "Bylo to hodně bolestivé a nateklé," vzpomněla.

Do olympijského závodu bude v pořádku. "Holky mají obecně hodně strach. To je asi největší chyba. Většinou to ale nechtějí ukázat, a tak dělají pořád stejné věci, které mají najeté. Spoustě holek to vystačí i na profesionální snowboarding. A to je další chyba. Já to dělám přesně naopak," prohlásila s tím, že stále zkouší nové věci.

Nejraději má slopestyle, při kterém se při jízdě z kopce kombinují dlouhé skoky s triky a překonáváním překážek. Na olympiádě ale bude závodit v U-rampě, v níž vyhrála závod SP. "To jsem poprvé v životě slyšela hymnu, protože jsem něco dokázala. Byla jsem dojatá," vzpomínala.

Loni ale už byla v seriálu TTR nejlepší juniorkou a v žebříčku osmou ženou. Tvrdě na sobě pracuj, ráno je na svahu první a odchází mezi posledními. Snowboarding je však pro ni především vášní. "Jen ten pocit, když jedeš prašanem nebo skáčeš velký skok, je prostě neuvěřitelný," vysvětlila svůj vztah k "prknu" a dodoal, že s lidmi, kteří se kolem snowboadu pohybují se nikdy nenudí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist