Ruský tisk dnes shodně a se zjevnou dávkou trpkosti chválí "zázračný výkon a senzační vítězství" biatlonistky Anastasie Kuzminové, rodačky z Ťumeně. Ta vybojovala ve Vancouveru první olympijské zlato pro svou novou vlast, Slovensko.

V Rusku nedostávala moc šancí

Kuzminová jako juniorka reprezentovala Rusko, ale po přechodu mezi dospělé nedostávala v seniorském výběru moc šancí. V roce 2008 se přestěhovala na Slovensko za manželem Danielem Kuzminem, ruským biatlonistou s izraelským pasem. Od té doby stihla pro svou novou vlast vybojovat stříbro z mistrovství světa a nyní také olympijské zlato.

"První slovenské zlato vyhrála bývalá Ruska," uvedl list Izvěstija. Rychlé uzdravení závodnice, která si měsíc před olympiádou zlomila ruku, a její ještě rychlejší sobotní běh podle komentátora patří do "kategorie fantazie".

O to zasmušileji však podle listu odcházel ze sportoviště viceprezident mezinárodní biatlonové unie Alexandr Tichonov, kterému po zpomalení ruských reprezentantek prý zbývá jen doufat v úspěch mužského týmu. Bratra Kuzminové Antona Šipulina se přece "pro Rusko zatím podařilo uchovat".

O "slovenském zlatu ruského původu" píše v titulku i Kommersant, zároveň připomínající, že Rusko začalo olympiádu skromně, bronzem rychlobruslaře Ivana Skobreva. "Jen jednoho je líto - že tak vynikající sportovkyně, kterou skoro šest let trénovali v Ťumeni a které při loučení se sportem předala svou pušku olympijská vítězka z roku 1998 Galina Kuklevová, teď není naše," citoval list hlavního trenéra ruského týmu Vladimira Barnašova.

Ruská veřejnost si podle deníku klade otázku, kdo zavinil, že olympijská vítězka nenašla místo ve sborné. Nynější vedení biatlonového svazu z toho viní své předchůdce. "Ať jsem jakkoli přesvědčoval tehdejší trenéry nespěchat se závěry a talentované děvče vzít do týmu, nevyslyšeli mě," hájí se Tichonov, který před třemi lety svaz vedl. Poté co se Kuzminová vdala a požádala o propuštění z řad ruských biatlonistek, prý neměl argumenty, aby ji odmítl.

Ve své vlasti nedoceněná

"Ťumeň může být hrdý. Anastasia Kuzminová, ve vlasti nedoceněná, vybojovala zlato pro Slovensko," zdůrazňuje Sovětskij sport. Za vítězství sice dostane "jen" 45 000 eur (1,17 milionu korun), ale "na rukou ji bude nosit celá země".

"Lidská podstata je zábavná. Před rokem, kdy závod s hromadným startem na světovém šampionátu v korejském Pchjongčchangu vyhrála Olga Zajcevová, bylo radosti až nad střechu. Z těchto výšin jsme si dovolovali i trochu se pyšnit Anastasií Kuzminovou, která tehdy byla druhá. Vždyť je od nás, i když reprezentuje Slovensko. Nasťa je chlapík, ať roste. A teď vyrostla. Stala se olympijskou vítězkou. A k hrdosti se přidal stesk a zlost. Propásli jsme hvězdu!" napsal Sport-Express.

Dodal, že Rusko Kuzminovou "předalo" Slovákům jako nepotřebnou a neperspektivní. "Ale ona vyletěla až na sám vrchol stupňů vítězů vancouverského sprintu, kam se nedostala jediná Ruska!"

Kuzminovou sice nemohli držet v sborné násilím, ale je "jiná věc, že se o to ani nesnažili", dodal list. Pozastavil se nad tím, jak se mohlo stát, že dvojnásobná juniorská mistryně světa a Evropy se mohla jevit "nepotřebnou". V zákulisí prý už kolují pověsti o "sazbách" za ruské borce, které nyní reprezentují jiné země.

Související