Švýcarský lyžař Didier Défago vyhrál ze soboty odložený sjezd ve Vancouveru a získal pro alpskou velmoci první olympijské zlato v královské disciplíně po 22 letech. Druhý dnes skončil Nor Lund Aksel Svindal a bronz vybojoval Američan Bode Miller. Největší favorit závodu Didier Cuche ze Švýcarska se musel spokojit se šestou pozicí, jeho krajan Carlo Janka byl jedenáctý.

Z českých lyžařů byl nejlepší Ondřej Bank, jehož třicáté místo s mankem 2,35 sekundy na vítěze je příslibem zejména pro úterní kombinaci.

Trenér: Jsem docela spokojený

Petr Záhrobský byl šestatřicátý se ztrátou 3,13 sekundy. Na 40. pozici skončil Kryštof Krýzl a Filip Trejbal obsadil 57. příčku. Oba ale sjezd brali hlavně jako trénink na kombinaci.

"Jsem docela spokojený, s tím startovním číslem nemohl být výš," komentoval kouč Tomáš Bank výkon svého bratra, jenž jel s osmatřicítkou. "Dnes byli ortodoxní kombinátoři za ním, kromě Janky a Millera, takže když bude mít nízké startovní číslo, podobné s těmi nejlepšími, tak může pomýšlet na dobré umístění," prohlásil trenér.

Défago nepatřil mezi favority

Défago nepatřil před závodem mezi adepty na zlato, ale zejména skvělou jízdou v závěru trati loňského vítěze Světového poháru a mistra světa z Aare 2007 Svindala porazil o sedm setin. Třetí Miller, světový šampion ve sjezdu z Bormia 2005, zaostal o další dvě setiny a má třetí olympijskou medaili ve třetí disciplíně. Nedařilo se domácím lyžařům, nejlepší byl pátý Erik Guay.

Podmínky na sjezdovce byly po několika deštivých dnech příznivé. Trať vydržela i díky nižším teplotám tvrdá po celou dobu závodu, viditelnost i díky sluníčko byla dobrá.

Dvaatřicetiletý Défago se stal nejstarším olympijským vítězem ve sjezdu. Ve Světovém poháru dosud vyhrál tuto disciplínu dvakrát, loni triumfoval během týdne na slavných svazích ve Wengenu a Kitzbühelu. Na OH v Turíně byl šestadvacátý, o čtyři roky dříve v Salt Lake City skončil jednadvacátý. Letos potvrdil dobrou formu i ve Wengenu a v Kitzbühelu, kde byl v elitní desítce. Dosud posledním Švýcarem, který vyhrál sjezd na OH, byl Pirmin Zurbriggen v Calgary 1988.