Běžec na lyžích Lukáš Bauer získal pro Českou republiku druhou medaili na olympijských hrách ve Vancouveru. Po včerejším zlatu rychlobruslařky Martiny Sáblíkové dnes získal Bauer bronzovou medaili v závodě na patnáct kilometrů volnou technikou. Pro Bauera je to druhý cenný kov z olympiády, před čtyřmi lety v Turíně byl stříbrný na klasické patnáctce.

"Jsem spokojený s tím, že mám bronz. Teď můžu bojovat o zlato," řekl Bauer krátce po závodě.

Suverénní Cologna

Závod suverénně vyhrál Dario Cologna ze Švýcarska, za nímž Bauer zaostal o více než pětatřicet vteřin. Stříbro vybojoval Pietro Piller Cottrer z Itálie, i ten ztratil na vítězného Švýcara téměř pětadvacet vteřin.

Bauer vyhrál především souboj se Švédem Marcusem Hellnerem, který startoval třicet vteřin po českém běžci. V polovině závodu se Hellner k Bauerovi nebezpečně přibližoval, druhou polovinu ale lépe zvládl Bauer. Švéd první část přepálil. Na posledním měřeném úseku 700 metrů před cílem byl ještě Hellner o 2,5 sekundy před Bauerem, nakonec však Bauer švedského běžce o vteřinu a půl porazil.

Bauer: Bojuj o medaili, říkal jsem si

"Když jsem viděl na stadionu Hellnera jak tuhne, říkal jsem si: 'Pojď, Lukáši, bojuj o medaili'," popsal závěrečné okamžiky Bauer.

"Na téhle trati visela medaile nejvýš," prohlásil Bauerův trenér Miroslav Petrásek. "Od začátku to na medaili nevypadalo, ale Lukáš ukázal, že je velkým bojovníkem. Pokud vydrží zdravý a bude v pohodě, může příště myslet výš," uvedl. Další start čeká Bauera v sobotu ve skiatlonu.

Další český závodník Martin Koukal doběhl na 18. místě, Martin Jakš obsadil 29. pozici a Milan Šperl dokončil závod na 43. příčce.