Jak vyplynulo z průzkumu Salary & Benefits Guide 2009-2010 personální agentury Robert Half, i loni v ČR pokračoval trend stagnace a někdy i poklesu mezd. Nejvýznamnější snížení se projevilo u nástupních mezd na pozicích vyžadujících nižší praxi, a to až na úroveň roku 2007.
"Na některých pozicích klesly dokonce i mzdy, které v minulosti rostly v řádu desítek procent," řekl ředitel Robert Half pro ČR Aleš Křížek. Mzdová úroveň zásadně nemění jedině v oblasti financí a účetnictví. Napříč všemi obory stále trvá nedostatek odborníků s dlouholetou praxí.
Nepříznivou ekonomickou situaci řešily firmy zejména rušením některých pracovních pozic a propouštěním. Snižování stavů postihlo juniory, ale i střední a vyšší management. Těžké časy podle Křížka zažívají především absolventi bez praxe. "Absolventi s krátkou praxí zůstávají na pracovním trhu déle. Podniky totiž v současnosti preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti, nejlépe z konkrétního odvětví, a mohou danou pozici zastávat okamžitě."
Průzkum Salary & Benefits Guide 2008-2009 obsahuje souhrnné informace o průměrných hrubých mzdách poskytovaných odborníkům v oblastech manažerské podpory, lidských zdrojů, logistiky, zákaznického servisu a práva, v oborech informačních technologií a telekomunikací, marketingu a obchodu, financí a účetnictví. Uskutečnil se od 14. září do 6. prosince 2009 a celkem se jej zúčastnilo více než 1450 respondentů.
Trh práce na Slovensku
Internetový trh práce na Slovensku zažil loni kvůli negativnímu vlivu hospodářské krize největší propad ve své dosavadní historii. Podle údajů pracovního portálu Profesia.sk krize přinesla prudký pokles nabídek práce od firem a na druhé straně rekordní růst reakcí uchazečů o zaměstnání. Problémy s uplatněním měli hlavně lidé s nižší kvalifikací a starší ročníky.
Podle ředitele společnosti Profesia Dalibora Jakuše se loni situace na trhu práce vrátila zhruba o pět let zpátky. "Věříme, že minulý rok bylo to nejhorší, co nás mohlo na trhu práce potkat," dodal.
Podle údajů portálu klesla nabídka práce v roce 2009 proti předchozímu roku zhruba o dvě pětiny. Pracovních nabídek ubylo ve všech odvětvích s výjimkou zdravotnictví, farmacie a sociální oblasti. Největší propady zájmu o zaměstnance zaznamenalo hutnictví a hornictví, dřevozpracující a strojírenský průmysl. Nejvíce lidí hledajících práci přibylo v zemědělství a potravinářství, dřevozpracujícím, textilním a strojírenském průmyslu.
Z regionů vykázal největší propad počtu pracovních nabídek Žilinský kraj, a to o více než polovinu. Naopak nejméně, asi o čtvrtinu, se snížila aktivita zaměstnavatelů v Košickém kraji. Uchazečů o práci přibylo hlavně v Banskobystrickém a Trenčianském kraji, menší zájem lidí o práci byl v Žilinském, Bratislavském a Košickém kraji.
Podle posledních údajů Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny se míra nezaměstnanosti na Slovensku v prosinci 2009 zvýšila na 12,66 procenta, což bylo nejvíce od března 2005. Nezaměstnanost začala stoupat na podzim 2008, od té doby vzrostla o více než pět procentních bodů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist