Stíhací závody biatlonistů na olympijských hrách provázely zmatky, které nejspíš ovlivnily i pořadí na medailových místech a vyvolaly protest švédské výpravy. Pořadatelé měli potíže se správnými odstupy mezi startujícími závodníky. Při závodě mužů za to mohli dobrovolníci i český rozhodčí, uvedla agentura AP. Podle sudího Pavla Levory byl ale problém v atypické časomíře i nekázni závodníků.

Podle Levory mohla za problémy časomíra. Ve Vancouveru je odlišná od té, která se používá ve Světovém poháru, a ukazuje rozestupy jinak. Levora s ní prý nebyl před závodem seznámen, protože zaskočil na poslední chvíli za švýcarského rozhodčího, který byl stažen kvůli chybám v závodě žen. Když prý Levora při startu odpočítávání na chvíli zaváhal, začal se s ním Američan Jeremy Teela přetahovat.

"Chvíli se se mnou tahal, tak jsem nechtěl napáchat ještě víc škody a raději jsem ho pustil. Počítal jsem s tím, že se mu čas beztak přičte, takový je běžný postup," řekl ČTK Levora. Podobné to bylo vzápětí i s Kanaďanem Jeanem Philippem Leguellekem. Domácí reprezentant se po dojezdu sice radoval z pátého místa, třicetisekundová korekce jej ale odsunula na jedenáctou příčku.

I když pořadatelé už během závodu časy závodníků alespoň v počítači korigovali, jiné rozdělení skupinek na trati a tím pádem průběh závodu už ovlivnit nemohli. "Jsem zklamaný, protože jsem doběhl pátý a jsem jedenáctý. Je to nefér, ale je to tak. Nic s tím nenadělám," zlobil se Leguellec.

Vítěz Björn Ferry: Bylo to celé divné

Nechybělo mnoho a do chaosu zabředl i stříbrný Rakušan Christoph Summan. Právě před ním ujeli Kanaďan s Američanem a on se chtěl vydat hned za nimi. Při snaze vyrazit na trať ho na poslední chvíli zadržel pozdější vítěz Björn Ferry ze Švédska. "Zakřičel jsem na něho - stůj, Sumanne, máš jít jako dvanáctý, já osmý a jsem přitom za tebou. Bylo to celé divné," řekl po závodě Ferry.

Po závodu se objevily informace, že biatlonisté byli ve špatných drahách, do nichž je chybně navedli dobrovolníci a Levora je nezkontroloval. Realita prý byla jiná. "Nevím, odkud se tyhle dezinformace berou. Všichni byli ve správném koridoru, jen je dobrovolníci příliš brzy pouštěli k rozhodčímu a pak jsem se tak s polovinou z nich musel několik sekund doslova prát, aby neujeli dřív. Problém je už v tom, že je za tohle chování nemůže nikdo penalizovat," řekl rozhodčí.

Související