Norský biatlonista Ole Einar Björndalen vybojoval ve vytrvalostním závodě na hrách ve Vancouveru jubilejní desátou olympijskou medaili v kariéře. Na dvacetikilometrové trati nestačil pouze na krajana Emila Hegleho Svendsena, který ve Whistleru získal druhý cenný kov po stříbru ze sprintu.

O druhou pozici se dnes Björndalen ve shodném výsledném čase podělil s Bělorusem Sergejem Novikovem, jenž spolu s Rusem Nikolajem Kruglovem jako jediný neminul žádný terč a raduje se z premiérové medaile v individuálních soutěžích.

Šlesingrovo umístění je zatím maximem

Na umístění minimálně v elitní desítce přes polovinu závodu útočil český reprezentant Michal Šlesingr. Po druhé střelbě dokonce dlouhou dobu figuroval na třetí příčce, ale na posledních dvou položkách pokaždé jednou minul, což ho srazilo na konečné 17. místo. I tak se jedná o doposud nejlepší český výsledek v biatlonových soutěžích ve Vancouveru.

Jaroslavu Soukupovi nevyšla úvodní "stojka" a dojel na 30. pozici. Ještě víc se na střelnici trápil Zdeněk Vítek, jenž se po šesti chybách propadl hluboko do pole poražených na 67. příčku. Veteránovi Romanu Dostálovi vynesl debut ve Vancouveru 35. místo.

Björndalen se stal druhým nejúspěšnějším sportovcem v historii ZOH

Björndalen mohl litovat, že celkem dvakrát nezasáhl terč. Při jedné minele by s přehledem zvítězil a získal by šesté olympijské zlato v kariéře. I tak se fenomenální Nor znovu zapsal do historie - stříbro pro něj znamenalo desátý cenný kov pod pěti kruhy, čímž se stal podle hodnoty medailí druhým nejúspěšnějším sportovcem na zimních olympijských hrách všech dob.

Svendsen měl dosud ve sbírce dvě vítězství v individuálních soutěžích z předloňského světového šampionátu v Östersundu, ale z olympiády mu zlato v závodě jednotlivců chybělo. Triumfem podtrhl skvělý den norského biatlonu, neboť ženskému klání na 15 kilometrů kralovala krajanka Tora Bergerová.

Související