Olympijským vítězem v obřím slalomu se stal úřadující mistr světa Carlo Janka. Švýcarský lyžař o 39 setin sekundy porazil nečekaného držitele stříbrné medaile Kjetila Jansruda, bronz získal další Nor Aksel Lund Svindal. Nejlepším českým reprezentantem byl na 17. místě Ondřej Bank, který ztratil na vítěze 1,81 sekundy.

Bank přišel o ještě lepší umístění už v 1. kole, když se po chybě musel položit téměř celým tělem na sníh, což ho výrazně zbrzdilo. "Byla to klasická chyba. Ujel jsem po vnitřní lyži, ale někdy se to dá zvládnout. Do roviny jsem pak pořád ztrácel," řekl Bank. Po dojezdu 1. kola byl na 16. místě. "Jsem trošku zklamaný. Nevím, jestli pojedu na další olympiádu, a tady byly šance na dobré výsledky," dodal.

Bank byl zklamaný

I v 2. kole předvedl Bank 16. nejrychlejší jízdu, ovšem v celkovém pořadí ještě o jednu pozici klesl. "Jsem zklamanej. Měl jsem tady na umístění do desítky, ale nějak to prostě zase nevyšlo," řekl Bank. Litoval i faktu, že neskončil do 15. místa, čímž by získal body do FIS žebříčku disciplíny.

Druhá jízda se nepodařila slalomovému specialistovi Kryštofu Krýzlovi, který několikrát zaváhal a klesl z osmnácté na konečnou 23. pozici. "Snažil jsem se do toho jít naplno, ale na rovině jsem špatně vjel do zatáčky a musel dotáčet, takže mě to přerotovalo. Škoda, ale ukázali jsme s Ondrou, že na to máme," řekl Krýzl.

Nedařilo se Martinu Vráblíkovi, který nedokončil 1. kolo, ani Filipu Trejbalovi. Ten ztratil na vítěze 7,58 vteřiny, což stačilo na umístění na konci čtvrté desítky.

Janka navázal na triumf z mistrovství světa

Úřadující mistr světa v této disciplíně Janka, který dosud zůstával ve Vancouveru za očekáváním, si na vítězství zadělal již v 1. kole, v kterém byl nejrychlejší ze všech. V druhém kole se pak po zaváhání svých pronásledovatelů soustředil především na udržení náskoku a vybojoval nejcennější medaili.

Třiadvacetiletý sjezdař je mezi soupeři znám vedle svého lyžařského umění také tím, že za žádných okolností nedává najevo své emoce. Jakoby je ani neměl. "Vždy se ptám, jestli je opravdu tak klidný a chladný, jak se navenek tváří," prohlásil Jankův kolega ze švýcarského týmu Didier Cuche.

Janka však nakonec přiznal, že úterní obří slalom byl pro něj psychicky náročnější, než by se mohlo navenek zdát. "Byl jsem hodně nervózní. Byl jsem pod velkým tlakem, protože dnes byla moje poslední šance získat ve Vancouveru medaili," uvedl v cíli Janka, který s velkým náskokem porazil norskou dvojici Kjetil Jansrud, Aksel Lund Svindal.

Ziskem zlaté medaile tak prý překonal vlastní očekávání. "Musel jsem jet na riziko, ale zároveň neudělat sebemenší chybu. To se povedlo a překonal jsem tak svůj cíl pro Vancouver. Tím bylo odvézt si medaili, nakonec mám hned zlatou. Je to pro mě zkrátka perfektní den," řekl rodák ze švýcarské vesnice Obersaxen.

Muži - obří slalom:
1. Janka (Švýc.) 2:37,83 (1:17,27+1:20,56), 2. Jansrud 2:38,22 (1:18,07+1:20,15), 3. Svindal (oba Nor.) 2:38,44 (1:17,43+1:21,01), 4. Hirscher 2:38,52 (1:17,48+1:21,04), 5. Baumann 2:38,80 (1:17,29+1:21,51), 6. Raich (všichni Rak.) 2:38,83 (1:17,66+1:21,17), 7. Kostelič (Chorv.) 2:38,88 (1:18,05+1:20,83), 8. Neureuther (Něm.) 2:39,06 (1:18,24+1:20,82), 9. Ligety (USA) 2:39,11 (1:17,87+1:21,24), 10. Gorza (Slovin.) 2:39,21 (1:17,95+1:21,26), ...17. Bank 2:39,64 (1:18,39+1:21,25), 23. Krýzl 2:40,73 (1:18,57+1:22,16), 39. Trejbal 2:45,41 (1:21,74+1:23,67), Vráblík (všichni ČR) nedokončil.