Norští biatlonisté vyhráli na hrách ve Vancouveru štafetový závod na 4x7,5 kilometru. Jejich finišman Ole Einar Björndalen získal šestou zlatou a celkově jedenáctou olympijskou medaili v kariéře a stal se druhým nejúspěšnějším sportovcem v historii zimních olympiád.

Druzí dnes skončili Rakušané, kteří díky Cristophu Sumannovi porazili ve finiši Rusy. České kvarteto Jaroslav Soukup, Zdeněk Vítek, Roman Dostál a Michal Šlesingr bylo v polovině závodu čtvrté, ale druhou část pokazilo a obsadilo sedmé místo.

Rozhodla předposlední střelba

Poslední biatlonový závod ve Vancouveru se lámal na předposlední střelbě, která vůbec nevyšla Sumannovi. Björndalen zvládl položku vleže s větším přehledem a vytvořil si rozhodující náskok, který pak v průběhu závěrečného kola ještě navýšil.

Sumann rychle zapomněl na střeleckou chybu a skvělým závěrem dotáhl Rakousko k druhému místu. V dramatickém finiši o dvě desetiny přesprintoval vedoucího muže Světového poháru Rusa Jevgenije Usťugova. Rakušané slaví první olympijskou medaili ze štafety v historii, naopak obhájci vítězství z Turína Němci neskrývali zklamání z páté příčky.

Čechům vyšla první polovina závodu, druhá už nikoli

Češi chtěli vylepšit dojem z nepovedeného vystoupení ve Vancouveru. Soukup s Vítkem rozjeli závod nad očekávání a v polovině štafety figurovali na výborném čtvrtém místě, což by byl nejlepší výsledek z olympiády v historii.

Druhá část závodu však českým reprezentantům nevyšla. Veterán Dostál čtyřikrát dobíjel a v hustém sněžení ztrácel i v běhu. Zcela vyčerpaný předával se ztrátou minuty a dvaceti sekund jako pátý. Finišman Šlesingr se pak tratí protrápil a klesl na sedmé místo.

Norský biatlonista Ole Einar Björndalen se ziskem zlaté medaile v dnešním štafetovém závodu stal historicky druhým nejúspěšnějším sportovcem zimních olympijských her (6 zlatých - 4 stříbrné - 1 bronzová).

Cennější medailovou sbírku než držitel dvou cenných kovů z probíhající olympiády ve Vancouveru má nyní už jen další norská legenda, běžec na lyžích Björn Dählie (8-4-0). V celkovém počtu medailí bez ohledu na jejich hodnotu zaostává Björndalen za svým krajanem po dnešku o jediný kov. Na ten chce podle vlastních slov zaútočit za čtyři roky v ruském Soči.

Muži - štafeta 4x7,5 km:
1. Norsko (Hanevold, Boe, Svendsen, Björndalen) 1:21:38,1 (0 tr. okruhů+7 dobíjení), 2. Rakousko (Eder, Mesotitsch, Landertinger, Sumann) -38,6 (1+8), 3. Rusko (Čerezov, Šipulin, Čudov, Usťugov) -38,8 (0+4), 4. Švédsko -1:23,9 (1+10), 5. Německo -1:37,9 (2+7), 6. Francie -1:38,1 (1+9), 7. Česko (Soukup, Vítek, Dostál, Šlesingr) -2:17,1 (0+9), 8. Ukrajina -2:47,0 (0+4), 9. Švýcarsko -2:58,7 (0+9), 10. Kanada -3:12,6 (0+7).