Je to tedy i nadále nejvyšší nezaměstnanost v eurozóně od roku 1998. V celé Evropské unii činila stejně jako o měsíc předtím 9,5 procenta.
Loni v lednu míra nezaměstnanosti v unijních zemích platících eurem dosahovala 8,5 procenta, zatímco v "sedmadvacítce" to bylo osm procent. Nezaměstnaných tak je v Evropské unii podle Eurostatu o 3,8 milionu víc než rok předtím.
Evropští statistici odhadují, že v lednu bylo bez práce v EU téměř 23 milionů mužů a žen, z toho 15,7 milionu v eurozóně. Proti prosinci přibylo v unii přibližně 136.000 lidí bez práce, v eurozóně 38.000.
Lednová míra nezaměstnanosti v eurozóně je po revizi na stejné úrovni, jako byla v prosinci a listopadu.
Největší problémy s nezaměstnaností má Lotyšsko, kde je bez práce 22,9 procenta lidí. Za ním je Španělsko s 18,8 procenta - právě tato země nyní EU předsedá a značnou měrou se podílí na snaze vyvést konečně unii z nynější nejhorší hospodářské krize v její historii.
Nejnižší nezaměstnanost hlásí Nizozemsko (4,2 procenta) a Rakousko (5,2 procenta). ČR s 8,2 procenta patří pod průměr EU, naopak Slovensko s 13,7 procenta má šestou nejvyšší nezaměstnanost v bloku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist