Příští zimní olympiáda v Soči na jihu Ruska bude lámat historické rekordy přinejmenším svými účty. Náklady na hry v černomořském letovisku podle ruských médií několikanásobně překročí náklady na dosud nejdražší ZOH ve Vancouveru a přiblíží se nejdražší olympiádě všech dob, předloňským letním hrám v Pekingu.

Zatímco celkové náklady na Vancouver se odhadují na 6,5 miliardy dolarů (asi 125 miliard korun), Čínu stála letní olympiáda až 42 miliard dolarů (805 miliard Kč).

"I při očištění od všech vedlejších výdajů vychází (Soči) jako bezprecedentně nejdražší zimní olympiáda," napsal dnes list Kommersant, podle něhož příspěvek z federálního rozpočtu přesáhne 33 miliard dolarů (skoro 633 miliard Kč). "Stát utratí více než šestinásobek původně plánované sumy, a to bez přihlédnutí k tomu, že sponzory olympiády jsou hlavně státní společnosti jako Aeroflot, Rosněft, Rostelekom, Sběrbank a (ruské dráhy) RŽD."

Začíná se od nuly

Lví díl nákladů připadne na výstavbu infrastruktury. Stavbaře čeká nesrovnatelně více práce než ve Vancouveru. Zatímco v Kanadě bylo třeba dát do pořádku tucet sportovišť a vybudovat pár dopravních projektů, v Soči se začíná prakticky od nuly a je třeba postavit hned 235 objektů a fakticky kompletně přebudovat infrastrukturu. Jen dopravních projektů je 45. Zapotřebí také bude položit 700 kilometrů kabelů z optických vláken.

Zatím stojí jediný sportovní komplex pro alpské lyžování Roza Chutor s 18 lanovkami a 80 kilometry sjezdovek. Náklady na jeho vybudování podle tisku prý vzrostly z původně plánovaných 160 milionů dolarů na 540 milionů (ze tří na více než deset miliard Kč).

Nový letištní terminál má být uveden do provozu ještě tento měsíc, podobně jako přístav, bez něhož by se sotva podařilo dopravit na místo potřebný stavební materiál. Původně se jeho množství odhadovalo na 100 milionů tun, ale z pečlivějších propočtů vyšlo necelých 70 milionů tun.

Náklad stoupají, rubl jde dolů

Rozpočet samotných her má podle předsedy přípravného výboru Dmitrije Černyševa činit 1,8 miliardy dolarů (více než 34 miliard Kč), z čehož je už 1,1 miliardy kryto smlouvami se sponzory. Dalších 180 milionů zaplatí Rosněft, po 130 milionů Rostelekom a mobilní operátor Megafon, 115 milionů železnice, 110 milionů Sběrbank a po 100 milionech Aeroflot, Bosko sport a Volkswagen. Zbývající částka se "nepochybně" taky najde.

V roce 2007, kdy Soči získalo pořadatelství a tehdejšímu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se začalo podle olympijských kruhů přezdívat "pán prstenů", se odhadovalo, že olympiáda na pobřeží Černého moře vyjde Rusko na 314 miliard rublů (asi 200 miliard Kč podle současného kurzu), z čehož polovinu měl uhradit federální rozpočet a zbytek firmy.

Experti však od počátku varovali, že náklady budou o nejméně 150 procent vyšší. K tomu se přidala devalvace rublu, která kupříkladu rázem prodražila výstavbu silnic ze 105 na 145 miliard rublů (ze 67 na více než 92 miliard Kč). Loni v září hospodářský list Vedomosti odhadl, že náklady na olympiádu vzrostou oproti předpokladům na trojnásobek.

Do zažehnutí olympijské pochodně v Soči sice zbývá ještě 1437 dnů, ale Rusko ještě musí podle Kommersantu "vybudovat pět Vancouverů najednou". Zbývá postavit tak nákladné projekty jako ústřední stadion pro 40.000 diváků, který po hrách zřejmě zůstane městu na krku, velkou a malou hokejovou arénu, stadiony pro curling, rychlobruslaře a krasobruslaře, bobovou a sáňkařskou dráhu, komplex pro biatlon a běhy na lyžích atd. "Kolik to bude stát, prostě nelze předvídat," usoudil list.

Chybí ještě 12 000 pokojů

Tempo výstavby v Soči je podle týdeníku Russkij Newsweek sice horší než v Pekingu, ale lepší než v Turínu či Aténách. Vážný problém představuje nedostatek hotelů. Chybí ještě 12.000 pokojů. Soukromí investoři, kteří měli obstarat potřebné tři až čtyři miliardy dolarů, se nehrnou, protože nevědí, co si s hotely počnou po olympiádě.

Ale sám časopis před časem připustil, že "ať by ekonomiku postihly jakékoliv otřesy, nové Soči, město Vladimira Putina, bude vybudováno včas". Dokud bude Putin v premiérském křesle, financování olympiády poběží bez výpadků.