Český běžec na lyžích Stanislav Řezáč obsadil stejně jako loni třetí místo ve slavném Vasově běhu ve Švédsku. Po 90 kilometrech klasickou technikou rozhodovaly o vítězství centimetry, o něž porazil ve spurtu domácí Jörgen Brink svého krajana a trojnásobného vítěze Daniela Tynella. Vítězný Brink závod zvládl v čase 4:02:59. Třetí Řezáč ztratil pouhé tři sekundy.

"Byl to můj nejlepší Vasák v životě, měl jsem skvělou formu a dokázal ji prodat," radoval se Řezáč v tiskové zprávě. "Jelo se mi fantasticky, od začátku závodu až do finiše jsem cítil, že mám sílu. Zkoušeli jsme s Tynellem nastupovat a všem ujet, chtěli jsme urvat i Brinka s Auklandem, ale drželi se nás jako klíšťata," uvedl.

Potřetí na stupních vítězů

Šestatřicetiletý Řezáč, který se marně snažil prosadit do reprezentačního týmu pro olympijské hry ve Vancouveru, skončil třetí potřetí v kariéře. Poprvé byl na stupních vítězů v roce 2003. "Třetí místo je super. Porazil jsem spoustu soupeřů, kteří už tady vyhráli. Těší mě to," doplnil Řezáč po svém jedenáctém startu na Vasově běhu.

Řezáč jel celý závod v čele, na jednu z prémií Evertsberg v polovině trati dorazil jako první. Už popáté tak bude jeho jméno vytesáno do pamětního kamene, který nejrychlejší závodníky připomíná. "Na prémie jsem ale nejel, jenom jsem si zrychlil a vyšlo to. Kdybych měl bojovat jen o prémie, měl bych i další dvě, jenže bych jen plýtval silami," podotkl člen Patria Direct Teamu.

Běžeckého maratonu se zúčastnilo 16 tisíc běžkařů

Legendárního závodu ze Sälenu do Mory, jenž je zařazen do seriálu FIS Marathon Cup, se zúčastnilo zhruba 16.000 běžkařů. Vasaloppet se koná od roku 1922 na počest Gustava Vasy, jenž touto trasou 400 let předtím prchal, když se snažil získat posily k povstání proti okupujícím Dánům. Ty později porazil a položil tak základy švédské suverenity.

Loni Řezáč vyhlašoval, že už Vasův běh nepojede, přesto startoval znovu. Jak to bude za rok? "Pokud bude za rok forma, zdraví a podmínky, určitě přijedu," plánoval dálkový běžec.