Fotbalisté Sparty zvítězili v dnešním zápase 18. ligového kola nad Kladnem 1:0. O vítězství Sparty rozhodl v závěru prvního poločasu záložník Igor Žofčák, který proměnil pokutový kop. Sparta se bodově dotáhla na vedoucí Teplice, které mají lepší skóre a také odložený zápas s Plzní navíc. Utkání Kladna se Spartou se hrálo na Strahově, protože kladenský stadion nedisponuje vyhřívaným trávníkem.

V druhém dnešním utkání, které se hrálo ze stejného důvodu ve Vítkovicích, Baník Ostrava porazil Jablonec 4:1 a dostal se na 3. místo v tabulce, o jeden bod před svého dnešního soupeře a stejný rozdíl ho i dělí od vedoucího dua Teplice - Sparta. Ostravští vedli už po poločase 2:0, v 79. minutě snížil Lafata, ale sedmnáctiletý talent Vydra dvěma góly v závěru zápasu pojistil výhru Baníku. Ostravanům nevadilo, že se utkání nehrálo na Bazalech, ve Vítkovicích je totiž na vyprodaném stadionu podporovalo osm tisíc diváků.

Sparta už byla takřka kompletní

Kladno ve strahovském vyhnanství mělo chuť na druhé překvapení v řadě, ale na rozdíl od utkání v Mladé Boleslavi chyběl jeho hře moment překvapení. Sparta nastoupila na rozdíl od premiéry v takřka kompletní sestavě a měla od první minuty herně navrch. Na tvrdém povrchu ale nedokázala dlouho najít způsob k překonání domácí houževnaté defenzivy. Na jejím kontě přibývaly jen rohy a také nepřesné či slabé střelecké pokusy, v nichž vynikal především aktivní Kucka.

Rozhodující moment zápasu přišel těsně před přestávkou. Brankář Tesař stáhnul Kušníra, byla z toho penalta a Žofčák se nemýlil.

Sedmnáctiletý Vydra v závěru potvrdil výhru Ostravy

Fotbalisté Ostravy si v duelu s Jabloncem větším zaujetím a agresivitou vytvořili územní převahu a hned jejich první šance měla gólovou pečeť: Lukeš nacentroval v 18. minutě z rohového kopu na hlavu Bolfa, který ho prodloužil na zadní tyč a Mičola dokončil celou akci jednoduchou dorážkou. V 35. minutě zastavil jablonecký útok Bolf, jehož dlouhý nákop propadl až za hostující obranu a Varadi si osamoceného gólmana vychutnal jemným obloučkem a dorážkou do prázdné branky.

Po promrhaném prvním poločase se Jablonec ve druhé půli trochu zvednul, útočnou hru rozhýbal střídající Pekhart, ke gólu však měli blíže domácí. Dvě dobré šance neproměnili, a tak v 79. minutě snížil Lafata, který zůstal zůstal volný a Vošáhlíkův centr od pravé postranní čáry z voleje trefil k tyči.

Hosté v závěru vsadili vše na útok a zle je za to ze dvou rychlých protiútoků vytrestal sedmnáctiletý benjamínek Vydra, který ve svém druhém ligovém zápase vstřelil své první dva góly. Poprvé vyzrál na Špita v sólovém nájezdu, už v nastavení mu míč před prázdnou branku předložil Mičola.

18. kolo první fotbalové ligy:

SK Kladno - Sparta Praha 0:1 (0:1)
Branka: 45. Žofčák z pen. Rozhodčí: Makovička - Filípek, Pospíšil. ŽK: Bartoš, Szabo, Beneš - Žofčák, Lačný, Vacek, Sionko. Diváci: 2100.

Kladno: Tesař - Mráz, Gross, Beneš, Hajník (76. Zachariáš) - Strnad - Bartoš, Szabo, Zoubek, Novotný - Šilhan. Trenér: Hřídel.
Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Sionko, Vacek (85. Třešňák), Kucka, Žofčák - Kadlec (69. Lačný), Wilfried (73. Hoheneder). Trenér: Chovanec.

FC Baník Ostrava - FK Baumit Jablonec 4:1 (2:0)
Branky: 88. a 90. + 1. Vydra, 18. Mičola, 35. Varadi - 79. Lafata. Rozhodčí: Příhoda - Ubias, Peřina. ŽK: Řezník, Marek, Mičola - Lafata, Haurdič, Krejčí. Diváci: 7994 (vyprodáno).