Podmínky, v nichž se rodí čínský ekonomický zázrak často ani zdaleka neodpovídají světovým standardům. Přesvědčili se o tom i pořadatelé letošního světového šampionátu ve fotbale, které v létě uspořádá Jihoafrická republika. Továrna v Šanghaji, jež vyrábí maskota pro šampionát, musela podle agentury Reuters přerušit produkci kvůli nevyhovujícím pracovním podmínkám, které v ní panují.

Třináct hodin práce za tři dolary

Britský list News of the World už v lednu informoval o tom, že postavičky leoparda se zelenou hřívou Zakumaniho vznikají v nedůstojných podmínkách. Často nezletilí čínští dělníci prý pracují ve špinavém prostředí v až třináctihodinových směnách a dostávají směšný plat tři dolary za den.

Společnost Global Brands Group, která zakázku jménem mezinárodní federace FIFA zprostředkovala, nařídila zastavení prací, dokud v továrně nedojde ke zlepšení situace.

To je v Číně standard

Zástupci továrny, kde se vyráběly suvenýry také pro olympijské hry v Pekingu, se brání. "V čínských podmínkách je prostředí v naší továrně, pokud ne úplně nejlepší v zemi, tak rozhodně nadstandardní," citoval nejmenovaného představitele jihoafrický deník Times.

Rozhodnutí vyrábět maskota a další suvenýry pro MS v cizině vyvolalo v Jihoafrické republice, kde panuje pětadvacetiprocentní nezaměstnanost, velkou nevoli. Odbory kvůli tomu pohrozily protestními akcemi během šampionátu, který začne 11. června.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist