Dle obsahu vašeho dotazu se lze domnívat, že se jedná o pracovní úraz a v současné době se projevují následky tohoto pracovního úrazu.

Dle příslušného ustanovení zákoníku práce platí, že za pracovní úraz odpovídá zaměstnavatel, u něhož byl postižený zaměstnanec v pracovním poměru v době vzniku pracovního úrazu. Stejně jako ve vašem případě, vyskytují se v praxi poměrně časté případy, kdy se následky pracovního úrazu projeví až po uplynutí určité doby, kdy již zaměstnance není v pracovním poměru u zaměstnavatele, u něhož pracovní úraz utrpěl, nebo po určité době dojde ke zhoršení následků pracovního úrazu. Ve všech těchto případech je nutné uplatnit nároky u zaměstnavatele, u kterého byl zaměstnanec v pracovním poměru v době, kdy utrpěl tento pracovní úraz.

Na straně lékařky se tedy jedná o zcela bezdůvodné odmítnutí prošetření pracovního úrazu a jeho současných následků. Pokud budete i po tomto vysvětlení a opakované žádosti o prošetření pracovního úrazu a jeho současných důsledků příslušnou lékařkou odmítnuta, doporučuji obrátit se s ústní a poté i s písemnou stížností na jejího nadřízeného, příp. na nadřízenou státní zdravotní správu a trvat na prošetření vašeho případu.

Zaměstnavatel by se mohl zprostit své odpovědnosti zcela, příp. z části, pokud by prokázal, že škoda vznikla tím, že jste vy sama svým zaviněním porušila předpisy nebo pokyny k zajištění bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci, nebo v důsledku opilosti či zneužití jiných návykových látek. V rozsahu, v jakém za škodu odpovídá, by potom zaměstnavatel byl povinen poskytnout vám náhradu za ztrátu na výdělku, za bolest a ztížení společenského uplatnění, za účelně vynaložené náklady spojené s léčbou a případně též za věcnou škodu.