Organizátoři olympijských her v roce 2012 v Londýně se už chystají, jak zajistí bezpečnost soutěžících i diváků, kterým může hrozit zejména tetroristický útok. Podle náměstka ministra vnitra pro bezpečnost a boj s terorismem Alana Westa přípravy na olympiádu vycházejí z druhého nejvyššího stupně rizika, který znamená, že teroristický útok je "pravděpodobný". První stupeň znamená, že teroristický útok je "bezprostřední".
Milardy liber do boje proti terorismu
V paměti Londýňanů je totiž ještě červenec 2005. Tehdy nejprve davy lidí 6. července slavily v ulicích města poměrně překvapivé rozhodnutí přidělit olympiádu Londýnu a den poté sebevražední atentátníci v londýnském metru a autobusech usmrtili 52 lidí.
West zdůraznil, že země udělala v boji s terorismem velký pokrok. Od útoků ve Spojených státech 11. září 2001 Británie investovala do bezpečnosti země miliardy liber a má důkladnou a rozsáhlou protiteroristickou strategii.
Vláda i organizátoři považují olympiádu za největší bezpečnostní výzvu od druhé světové války - především počtem účastníků i návštěvníků, řekl West. Od 27. července do 9. září 2012 by se mělo olympijských a paralympijských her zúčastnit přes 14 000 sportovců, kteří budou soutěžit na více než 30 místech. K tomu přibude 10 000 funkcionářů a množství turistů.
Ve stejné době budou v Londýně také tenisový turnaj ve Wimbledonu, tradiční karneval v londýnské čtvrti Notting Hill a oslavy 60. výročí nástupu královny Alžběty II. na trůn. Náklady spojené s bezpečností her tak vyrostly na 600 milionů liber (17,088 miliardy korun). Kromě toho mají organizátoři k dispozici 238 milionů pro nepředvídané situace.
Podle Chrise Allisona, který má na starosti bezpečnost olympiády v londýnském Scotland Yardu, nesmí ale hrozba terorismu zastínit další přípravy. Policie se tak například chystá na případné podvody s prodejem lístků a musí mít plány třeba i pro případ vlny horkého počasí nebo naopak záplav.
Problém bude i s dopravou
Oříškem bude bezpochyby doprava v osmimilionovém městě, které je již nyní přeplněno auty a pověstné dopravními zácpami. Šéf bezpečnosti v organizačním výboru Ian Johnston připustil, že účastníci budou nějakým způsobem zvýhodněni. "Sportovci se musí dopravit na místo svých soutěží včas," řekl Johnston a dodal, že na podzim budou zveřejněny podrobné plány na olympijskou silniční síť.
Británie je zemí, kde se vzhledem k ekonomické krizi stále více diskutuje o rozsahu imigrace. Podle mluvčího ministerstva vnitra tak vláda zatím nechystá zjednodušení vízových procedur pro návštěvníky her. Zvláštní režim bude zaveden jen pro sportovce, funkcionáře a novináře z účastnických zemí.
Přes veškerá bezpečnostní rizika podle Chrise Allisona organizátoři chtějí, aby bezpečnost na hrách měla přívětivou image spojenou s typickým londýnským "bobíkem". Policisté by měli být viditelní, aby ujišťovali o své přítomnosti veřejnost a odrazovali potenciální zločince, ale jejich přítomnost by neměla být příliš represivní, uvedl Allison.
Vyjádřil také naději, že i při londýnských hrách klesne zločinnost, podobně jako tomu při olympiádách bývá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist