Bez pohárové Evropy? Tuto hrozbu začali včera odvracet fotbalisté Slavie i s novým trenérem Františkem Ciprem, který dva dny předtím nahradil Karla Jarolíma, v prvním čtvrtfinále domácího poháru Ondrášovka Cup proti Spartě, když doma zvítězili 1:0 a vytvořili si nadějnou pozici do odvety. Ta se hraje ve čtvrtek 15. dubna na Spartě.

V lize jsou totiž červenobílí v žalostné situaci s jedenáctibodovou ztrátou na třetí místo, poslední pohárové. A tak musí zapnout v domácím poháru, jinak Slavii hrozí, že po devatenácti letech nebude hrát v pohárové Evropě.
„Věděli jsme, o co hrajeme, jaká je naše situace v lize. Přistoupili jsme k tomu zodpovědně, každý na sto procent. To nám pomohlo k dobrému výsledku,“ řekl obránce Slavie Matej Krajčík. „Změna trenéra pro ně byl nový impuls, víc si věřili než v předešlých zápasech, lítali jako blázni,“ konstatoval sparťanský obránce Jiří Kladrubský.

Směs impulsů v podobě nového trenéra Cipra a třaskavého derby se Spartou sešívané probrala.Včerejší utkání proti Letenským slávisté odjezdili, žádný míč pro ně nebyl ztracený, hráli s mnohem větším zápalem než v posledních třech prohraných duelech v lize. „V první půli jsem byl velmi spokojený, hráli jsme velmi dobře. Někteří hráči podali vynikající výkony,“ hodnotil utkání trenér František Cipro. „My jsme se překvapili především špatným výkonem,“ zlobil se trenér Sparty Jozef Chovanec.

Odměna na sebe nechala čekat jen šestnáct minut. Matej Krajčík dostal přihrávku do pravé strany a ostrým míčem po zemi našel v pokutovém území Milana Černého, který pohotovou střelou překonal Blažka v brance hostí. Sparta letos vůbec poprvé v domácím poháru inkasovala gól.

Sionko trefil jen tyč

Přesto hra Slavie nebyla bez vad a opět se ukázaly mezery v defenzivě, domácí obránci měli problémy především s dlouhými nakopávanými míči. „To bylo samozřejmě špatně,“ nebyl spokojený Cipro. Jeden takový balon za obrannou linii domácích dostal ve 26. minutě Václav Kadlec a řítil se sám na Martina Vaniaka, svou střelu ale nasměroval mimo slávistickou branku.

Spartě se na jaře výsledkově poměrně daří a v posledních zápasech šla nahoru i herně. Včera však sparťané utrpěli první porážku v letošní sezoně v soutěžním zápase s českým soupeřem (liga, domácí pohár). Její jediná světla pasáž na začátku druhé pětačtyřicetiminutovky, kdy si Letenští vytvořili tlak. Hosté pak už jen zahrozili střelou Sionka v 81. minutě do tyče z přímého kopu. Sparťanští fanoušci proto svým hráčům vyčinili, když několikrát skandovali „bojujte za Spartu“.

Slavia Praha - Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branka: 16. M. Černý. Rozhodčí: Damková - Filípek, Mencl. ŽK: Hubáček - Wilfried, Kušnír. Diváci: 7439.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Trapp, Kopic, Hubáček - Kysela, Ragued, Janda (68. J. Černý), Grajciar - Vlček (90. Ivanovski), M. Černý (84. Šenkeřík). Trenér: Cipro.

Sparta: Blažek - Kušnír, Kladrubský, Řepka, Pamič (45. Vacek) - Kucka, Hoheneder, Žofčák (76. Zeman), Sionko - Kadlec (64. Lačný), Wilfried. Trenér: Chovanec.