Myšlenky Konfucia jsou aktuální pořád.

Jeho myšlenky ohledně šetření se někdo drží více, jiný méně. Rozdíl v přístupu je partný nejenom mezi jednotlivci, městy nebo státy. V dnešním světě zrovna tenhle rozdíl začíná charakterizovat rozdíl mezi dvěma největšíma kulturama: Kulturou ‘Západu‘ a ‘Východu‘.

Vzdělaný a vyspělý ‘Západ‘ se díky své ekonomice na dluh dostal do nezáviděníhodné situace, která jej značně trápí. Rozvíjející se ekonomiky ‘Východu‘, na čele s Čínou, i při svém dynamickém růstu pořád šetří.

Každý tak řeší to svoje. Jeden řeší své dluhy, nezaměstnanost, přesouvá svou výrobu na ‘Východ‘ a prodává cokoliv o co je zájem, Druhý zase řeší co s úsporama, a nakupuje vše, co je k mání za výhodnou cenu. A poslední dobou je těch příležitostí čím dál víc. Možná je to tím, že každý má svůj ‘rozum‘ a jede si pořád podle svého, jde za svým snem.

Dnešní doba je tak trochu jiná, než ta, ve které Marx psal svůj ‘Kapitál‘, nebo ta, ve které vznikaly základy ‘Welfare state‘ – ‘Sociálního státu‘. Dnes je asi skutečně nutné uvědomovat si novou situaci, kterou přinesla globalizace. Situaci, vývoj které byl stávající ekonomickou krizí značně urychlen.

Dalo by se možná říct, že dnešní svět je znovu bipolární. Ve srovnání s 20-tým stoletím jsou ale dnešní hlavní aktéři trochu jiní.

Pro pochopení toho, o co tady kráčí a jaká hra se hraje, je dobré si vykreslit základní charakteristiku alepoň jednoho z nových aktérů. Toho, který je nám vzdálenější a tudíž méně známý.  Nejlepším příkladem tak bude asi Čína. Její dnešní ’ekonomická výbava‘, ve zjednodušené zkratce, je následujíci:

 Levná pracovní síla v obrovském množství

(Platová úroveň se dlouhodobě zvedá jenom velice pozvolně)

Systém minimálního zdravotního, sociálního a penzijního pojištění

(Státní rozpočet významně nezatěžuje. Změna na evropskou úroveň je ve střednědobém horizontu jen stěží reálná.)

Stabilní politické klima

 Státem efektivně řízená ’tržní’ ekonomika

(růst HDP 2009: 8.7%; růst HDP 2010: 10 % odhad MMF)

Jasná strategie ekonomického rozvoje

- dlouhodobé hospodaření státu s přebytkovým rozpočtem  

- významná podpora státu nejdynamičtějším firmám

- narůstající množství a objem strategických investic v zahraničí

- důraz na rozvoj vzdělávání

Neustále se zvyšující příliv zahraničních investic

(Přinášející kapitál, know-how, technologie a pracovní příležitosti)

 

Je to skutečně impozantní. Velice malé množství zemí ’Západu’ se dnes může nečím podobným pochlubit.

Ostatně už nějakou dobu se mluví o tom, že za těchto podmínek se už v půlce tohoto století čínská ekonomika dostane na úroveň ekonomiky Spojených států.

Je důležité, abychom si tyhle nadcházející změny uvědomovali, abychom věděli co obnáší, abychom byli na ně patřičně připraveni.

Za úvahu pak stojí zvážit aktuálnost následujících otázek:

Jakou šanci obstát má model tradičního sociálního státu ’Západního‘ typu v soutěži s ’Východním’ modelem?

nebo

Co a jak udělat, aby model tradičního státu ’Západního‘ typu obstál v soutěži s ’Východním’ modelem?