Dle zákoníku práce mohou pracovní poměr ve zkušební době zrušit jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec, a to z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Ani jedna ze stran pracovního poměru tak není povinna své rozhodnutí nijak odůvodňovat. Je tedy pravdou, že zaměstnanec po dobu zkušební doby není před ukončením pracovního poměru zákonem chráněn, nicméně je třeba uvést, že se nejedná o úpravu novou, ale úpravu, která přesně sleduje smysl zkušební doby, kterou obdobně upravoval už i zák. č. 65/1965 Sb., zákoník práce, účinný do 31.12.2006. Zaměstnavatel je zákonem omezen pouze v tom směru, že nemůže zaměstnanci zrušit pracovní poměr v prvních dvou týdnech pracovní neschopnosti.

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí o zrušení pracovního poměru ve zkušební době je jednostranný právní úkon, není zde nutná žádná součinnost druhé strany, a "podepsání výpovědi“ uvedené v dotazu tak nepřipadá v úvahu. Oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době by mělo být učiněno písemně a má být doručeno druhé straně zpravidla tři dny přede dnem kdy má pracovní poměr skončit. Ani nedodržení těchto podmínek ale nemá za následek neplatnost zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist