Čtyřiašedesátiletý Miroslav Čuřín až do roku 2008 pracoval jako generální manažer Českých radiokomunikací. Nyní však přijal nabídku Pavla Teličky a kandiduje na předsedu ČSTV. Stojí za ním především ragbyová unie a menší svazy jako například jachting či kolečkové brusle.

Pane Čuříne, jakou roli by měl podle vás ČSTV hrát v českém sportu?
Být hlavním partnerem státu pro oblast sportu a vytvářet optimální podmínky pro činnost sdružených subjektů.

Měla by se podle vás změnit činnost a struktura ČSTV? Jak?
Ano, změny jsou zapotřebí. Je nutné výrazně posílit význam regionálních sdružení v návaznosti na instituce a orgány veřejné správy na všech stupních řízení a na sportovní svazy. Také je třeba provést analýzu činnosti aparátu ČSTV včetně kontroly jeho obchodních společností.

Jaká je vaše představa o tom, jak zajistit financování českého sportu?
Je třeba vytvořit model více zdrojového systému financování, který bude garantovat stát. Zdroje by měly být: 1. samostatná kapitola státního rozpočtu pro sport, 2. rozpočty krajů, měst a obcí, 3. příjmy loterijních a sázkových společností, 4. příjmy z vlastní činnosti, 5. ostatní zdroje, například sponzoring.

Hlavním problémem českého sportu se jeví situace kolem splácení O2 Areny. Jak byste tuto situaci řešili?
Je to jedna z hlavních priorit. Příjmy ze Sazky by měly být podstatným zdrojem rozpočtu ČSTV. Je proto nutné, aby splátky O2 Areny nebyly ponechány jen na společnosti Sazka a.s., ale aby stát a město Praha zohlednily nesporné přínosy O2 Areny pro společnost a město a pomohly s řešením tohoto problému, který je pro financování sportu zásadním.

Je podle vás na programu dne personální změna na pozici generálního ředitele Sazky?
Všeobecně platí, že prioritou bude efektivní řízení. Všechny obchodní společnosti ČSTV budou takto hodnoceny a o případných změnách v managamentu se bude jednat po tomto hodnocení. Navíc vaše konkrétní otázka spadá do kompetence valné hromady Sazky.

Podle našich informací aspirují do výkonného výboru ČSTV čelní představitelé největších sportů (Hašek, Král). Je to podle vás přínosné pro český sport?
Určitě je to pro český sport přínos. Může to znamenat, že tito představitelé velkých sportů nejsou spokojení se současnou rolí ČSTV a chtějí aktivně participovat na nutných zásadních změnách v celém sportovním hnutí, což je též smyslem mé kandidatury. Vítám to.

Bylo by podle vás dobrým krokem přesunutí sportovní agendy pod Úřad vlády, jak o tom hovoří někteří politici?
Současná situace není dobrá. Sport nemá v rámci ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tu roli, kterou by svým významem měl mít. Proto jakékoliv osamostatnění se od jakéhokoliv ministerstva je i mým cílem. Jaká konečná forma osamostatnění bude zvolena, by mělo být součástí širší diskuze.

Jakou roli by měl hrát stát v českém sportu?
Jeho role je prvořadá a nezastupitelná. Lze ji shrnout do tří základních oblastí: mít dlouhodobou strategii pro oblast sportu, garantovat systém financování sportu, vytvořit stabilní legislativu pro oblast sportu, loterií a sázek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist