Pardubice si chtěly zopakovat povedený nástup ze soboty, ale Štěpánka hned při prvním střídání zachránila tyč. To pomohlo Vítkovicím bez úhony přestát tradičně ostrý začátek domácích a pak se jim úplně herně vyrovnaly. Ani tak to ale nestačilo.

Zlepšil se i vítkovický brankář Jakub Štěpánek a dostál tak statistikám, které dokazují, že se ve finálové sérii střetli nejlepší brankáři extraligy. On i Hašek se v play-off dostali nad 93% v procentuální úspěšnosti zákroků a tlačí průměr inkasovaných branek na zápas pod dva. Včera si navíc statistiky ještě zlepšili.

"Jen jsme nedali šance a oni jo,“ podotkl vítkovický obránce Pavel Trnka po sobotním utkání a v jeho slovech bylo víc moudrosti, než by se na první pohled mohlo zdát. Produktivita Vítkovic není věcí náhody či štěstí. Trenér Václav Sýkora během dvou let na pardubické střídačce ukáznil hurá styl Východočechů, aniž by ubral byť špetku ofenzivní síly. Mocně to prospělo i defenzivě - a když i jí něco proklouzne, je v brance více než solidní Hašek.

Vítkovicím nepomohl ani zvýšený důraz

Jistě, i Hašek má letos v play-off slabší chvilky: třeba ve čtvrtfinále proti Třinci dostal od Jozefa Baleje gól skoro z půlky kluziště. A mnozí by mohli namtnout, že práci má za zřejmě nejlepší obranou v extralize v mnohém usnadněnou - vždyť průměrně v nadstavbové části průměrně čelí jen 25 střelám za zápas (mimochodem, tolik jich pochytal i včera), což je nejméně ze všech týmů.

Ale když je potřeba, Hašek se vytáhne. Jsou to jeho předvídavost, zkušenosti a snad i aura legendy, co mu pomáhá postavit se proti střelci nejlépe, jak je možné, a pak si s jeho střelou poradit. Zázračné zákroky a roztodivné prostocviky tak nemusí předvádět tak často.

Vítkovický útočník Lukáš Krenželok po prvním finále oprášil starou poučku těch, kteří se Haška snaží překonat: "Často se válí, musíme střílet nahoru!“ Jenže ani důraz v brankovišti, který Hašek v sobotu odnesl krvavým šrámem na bradě, nezafungoval. To si Hašek spíš zavařil sám nepovedenou rozehrávkou. S nimi to občas přehání a málem tak pomohl Vítkovicím k vyrovnání, jenže nakonec vždy puk udržel před brankovou čarou.


Zachytal i Štěpánek

Činil se i Štěpánek, na jehož každém pohybu je vidět maximální koncentrovanost, i když je puk daleko od branky. Když Pardubice rozbalily svůj tempo hokej, měl se co ohánět. Sbíral víc zákroků než jeho protějšek a hlavně ty těžké. Pomáhá mu úplně jiný styl chytání, než jaký na druhé straně kluziště předvádí pětačtyřicetiletá legenda. Díky vytáhlé postavě je Štěpánek výborný proti první střele, neplýtvá pohybem a působí velice jistě. Zároveň je ale dost mrštný, což včera dokázal při několika excelentních zákrocích.

Nestačil na jedinou pardubickou střelu. Na začátku druhé třetiny ho snad v jediném přečíslení zápasu překonal střelou pod břevno Rákos.

Finále play off hokejové extraligy - 2. zápas:
Eaton Pardubice - Vítkovice Steel 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 24. Rákos (Koukal). Rozhodčí: Šindler, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:5, navíc Cetkovský - Štefanka oba 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 10.194 (vyprodáno). Stav série: 2:0.