Bývalý prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch byl v neděli hospitalizován ve velmi vážném stavu a je na jednotce intenzivní péče. Lékaři nejsou ohledně jeho uzdravení příliš optimističtí.
Šéf interny barcelonské kliniky Quirón uvedl, že devětaosmdesátiletý Španěl byl přijat do nemocnice kvůli "akutní koronární nedostatečnosti". Samaranche postihla srdeční slabost nečekaně, protože ještě ten den ráno byl v tělocvičně.
"Nemůžeme být příliš optimističtí. Především kvůli jeho věku a chronickým problémům, které má," uvedl na tiskové konferenci internista Rafael Esteban. Podle něj je nicméně dobré znamení, že Samaranch přežil prvních 48 hodin po záchvatu. V současnosti je pod sedativy a dýchá pomocí přístroje.
Samaranche, jenž vedl MOV v letech 1980 až 2001, v minulých letech trápily zdravotní obtíže a několikrát byl v nemocnici, většinou kvůli celkové tělesné únavě. Loni v říjnu zkolaboval v Monaku a vyšetření u něj odhalilo nepravidelný srdeční rytmus.
I poté, co jako druhý nejdéle sloužící prezident MOV v historii odstoupil, zůstal v olympijském hnutí aktivní. Podílel se například na neúspěšných kandidaturách Madridu na pořádání olympijských her 2012 a 2016.
Barcelonský rodák pomohl během svého období k celosvětové popularizaci olympismu a především k finanční záchraně MOV, jemuž se nikdy předtím nevedlo ekonomicky lépe. Funkci ovšem opouštěl ve stínu korupčního skandálu v souvislosti s volbou Salt Lake City za olympijské město pro rok 2002, který vedl k vyloučení deseti členů MOV.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist