Každý se zaměřuje na jiný stupeň profesionální kariéry. MBA bývají určeny těm, kteří stojí na začátku své kariéry a chtějí přejít z technických oborů k manažerským. Obsah těchto kurzů proto bývá prezentován spíše teoreticky. Případové studie a diskuze se obvykle zaměřují na detaily problému. Většina studentů je mladšího věku, proto s mnohými tématy nemá přímou zkušenost a diskuze jsou limitovány jen na prezentovaná témata. Mnoho tradičních programů MBA je vyučováno učiteli bez titulu PhD či bez výrazné zkušenosti v oboru – sami stále ještě pracují na svém učitelském vzdělání.
U programů Executive MBA najdeme jak zkušenější studenty, tak profesory. Získáváte značně rozdílnou zkušenost, pokud jste ve třídě plné výkonných ředitelů, partnerů v daňových a právních firmách, kteří všichni rozebírají, jak se určité technické detaily aplikují ve skutečném světě. Obsahově se tyto kurzy dostávají na mnohem vyšší úroveň pomocí konkrétních příkladů z praxe, řízených diskusí a skupinových projektů. Ty všechny slouží k lepšímu pochopení probíraných témat. Jste-li například ve třídě s CEO velké firmy, Vaše diskuse budou zacházet do větších podrobností a budou mnohem zajímavější. Seznámíte se také hlouběji s představovanými koncepcemi. Zjistíte, jak fungují, protože na tom, kdo sedí vedle vás, záleží stejně jako na učiteli před vámi.
Celý vzdělávací proces v Executive MBA je samozřejmě podpořen a veden renomovanými profesory se zkušenostmi z výzkumů a dlouhodobého úspěšného působení v daném oboru. Například profesor John Camillus, který vyučuje Strategic Leadership v rámci EMBA, tvrdí, že svým studentům často neříká, co by měli vědět – nechá je téma prodiskutovat a prostě řídí směr otázek a odpovědí. Sokratovská metoda učení je ověřená mnoha staletími a studentům dovoluje dosáhnout hlubšího osobního vhledu do daného tématu.
Dalším rozdílem mezi MBA a EMBA je rozvržení kurzů. Většina programů EMBA se vyučuje v modulovém formátu. Naopak EMBA na University of Pittsburgh bývá jen jednou měsíčně (od středy do neděle) a celý kurz trvá šestnáct měsíců. To studentům umožňuje pokračovat v zaměstnání a zároveň být k dispozici téměř každý víkend své rodině a přátelům. Denní studium MBA vyžaduje, abyste se vzdali své práce. Dálkové kurzy MBA se téměř výlučně vyučují po většinu víkendů v rozmezí dvou až tří let, což může komplikovat váš osobní život.
Dobrým vodítkem pro posouzení kvality konkrétního kurzu může být jeho mezinárodní akreditace. Akreditační proces hodnotí například zkušenosti vyučujících profesorů, jejich tituly a praxi, množství odučených hodin a podobně. Nejvyšší akreditaci AACSB však také obvykle odpovídá cena programu. Dalším kritériem může být renomé a délka působení školy v oboru, kvalita vyučujících, jejich dlouhodobá praxe a výsledky z výzkumu. Pochází-li MBA/EMBA titul z kvalitní, akreditované školy, lze stejný standard kvality lze předpokládat i u studenta samotného. Pozor však na hodnocení škol v různých mediálních žebříčcích, které jsou vydávány hlavně proto, aby udržely či zvýšily prodeje tiskovin, nikoli, aby podávaly objektivní informace o těchto kurzech. Každý titul má zcela odlišná kritéria: Financial Times je staví ze 40 % na výšce platů, kterou uvádějí samotní absolventi, Business Week z 90 % na názoru absolventů a Wall Street Journal se zajímá hlavně o názory personálních agentur. Podíváme-li se například detailněji na hodnocení Financial Times, zjistíme, že u studentů ze zemí, které procházejí devaluací měny, může být hodnocení jejich školy velmi negativně ovlivněno. Pořadí v žebříčcích se rok od roku řádově mění, přestože profesoři, obsah a profil studentů zůstává stejný – bylo by bláhové si myslet, že program MBA/EMBA může být letos náhle o 23.75643589 % lepší (nebo horší) než loni na základě mínění nějakého personalisty nebo výše platu uváděné samotným absolventem.
Zjistěte si proto podrobnou strukturu programu školy, její vzdělávací rozhled, kulturu, detailně se seznamte s profily profesorů, mezinárodními programy, profily absolventů a samozřejmě si promluvte s lidmi na škole, abyste si ověřili, zda program Vám a Vašim hodnotám vyhovuje a bude skutečným přínosem. Ať už si však zvolíte jakýkoli program, buďte připraveni na tvrdou práci. Tak jako se vším: z programu MBA/EMBA získáte to, co do něj vložíte. Proto se rozhodujte s předsevzetím, že budete studovat učebnice, plnit domácí úkoly, pročítat své zápisky a účastnit se skupinových projektů. Co s nabytými znalostmi uděláte, bude na vás – ale jakmile budete mít přehled o všech hlavních oblastech obchodu, budete o míle napřed před většinou ostatních. Dobře se připravte a až se naskytne příležitost, budete ji moci plně využít.
Thomas E. Mershon, MBA, senior consultant pro střední Evropu University of Pittsburgh, přijel do České republiky studovat na Palackého University v Olomouci v roce 1994. Od roku 1997 žije v Praze se svou manželkou (Češkou). Svou pracovní kariéru zahájil v jihoafrické soukromé bance a v investičním fondu. Po absolvování MBA na US Business School Praha v roce 2004 začal pracovat pro University of Pittsburgh, pro kterou připravil projekty jejího působení v Praze.
University of Pittsburgh poskytuje MBA a Executive MBA (EMBA) v České republice od roku 1990. Její EMBA je hodnoceno jako nejlepší v celém regionu. Každou třídu University of Pittsburgh vyučují profesoři z celého světa, což umožňuje zajistit nejvyšší možnou kvalitu vzdělávání. Stejně tak je tomu se všemi poskytovanými materiály a knihami, které jsou užívány i ve všech ostatních lokalitách. Jednoduše řečeno, University of Pittsburgh nabízí špičkové vzdělání podle nejvyšších možných standardů, ať už jde o rozvrh, profesory, akademickou hodnost či akreditaci AACSB.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist