První ženou, která stanula na vrcholech všech čtrnácti osmitisícovek světa se stala Korejka O Un-son. V úterý zdolala poslední z nich Annapurnu (8091 metrů) a předčila tak Španělku Edurne Pasabanovou, která se o stejný zápis pokouší na Šiša Pangmě. Přímý přenos jejího úspěšného výstupu odvysílala korejská televizní stanice KBS.

Radost ale Korejce zkalily první spekulace, že se nedostala na samý vrchol jiného himalájského vrcholu, třetí nejvyšší hory svět Kančendžengy (8586). 

Horolezkyně: Jsem pyšná

"Chci to dokázat, abych mohla být pyšná na sebe a na celou Asii," uvedla před časem čtyřiačtyřicetiletá O Un-son, kterou nepřízeň počasí obrala o rekord už loni a znovu před dvěma týdny. Tentokrát v živém vysílání zapíchla korejskou vlajku na vrcholu poslední hory, která jí scházela k zisku "koruny Himálaje".

"Hurá, hotovo, jsem moc šťastná, děkuji," prohlásila podle televizních záběrů, které odhalily velké dojetí. "Mámo, táto, chybíte mi. Nyní se chci vrátit domů," pravila. Její výkon už ale někteří zpochybňují - podle sympatizantů její španělské rivalky Korejka v květnu 2009 na samém vrcholu Kančendžengy nebyla.

Podle nich je skutečným adeptem na zisk prvenství právě šestatřicetiletá Pasabanová. Ta Annapurnu zlezla před několika týdny a v těchto dnech se pokouší vylézt na 8027 metrů vysokou Šiša Pangmu.

"Vrcholové fotografie ostatních lidí na této hoře jsou úplně jiné. Za stejných podmínek ve stejný čas stojí na sněhu," uvedla Hawleyová. Korejská horolezkyně se brání, že podmínky při tomto výstupu byly velmi náročné a na vrcholu strávila jen velmi krátký čas.

Na pořízených dostupných záběrech z výstupu O Un-sun je ale údajně zachyceno vše z jejího výšlapu - těžké oddechování po každém kroku dokazuje náročnost výstupu, napsala agentura Reuters. 

Opakovaný pokus

Dalšími ženami, které by mohly nejdříve zdolat všechny nejvyšší vrcholy světa jsou Gerlinda Kaltenbrunerová z Rakouska, které zbývají Mt. Everest a K2, a Italka Nives Meroiová, ta musí ke zkomopletování všech čtrnácti velikánů vystoupit ještě na Kančenčongu, Makalu a Annapurnu.

Jihokorejská horolezkyně se podle BBC pokoušela o zdolání Annapurny už o uplynulém víkendu, kdy jí plány zmařilo počasí. Nestalo se tak poprvé, na nechvalně proslulý Everest se kvůli nepřízni počasí nedostala ani loni.

"Vzdala jsem to, protože jsem najednou měla divný pocit, že se stane něco špatného mně nebo mému doprovodu a šerpům, pokud se nevrátíme," cituje Korejku server britského deníku Guardian.

První byl Messner

Prvním člověkem, kterému se stejný kousek podařil, byl v roce 1986 legendární Reinhold Messner. Od té doby se však lezení ve vysokých horách dramaticky změnilo. Zatímco před dvaceti lety se horolezci spoléhali pouze na sebe, obě adeptky na ženský primát využívají velké podpory šerpů, horských vůdců a v neposlední řadě i umělého kyslíku.

O Un-son zahájila kariéru na osmitisícových kopcích v roce 1997, kdy vylezla na Gašerbrum II. Další osmitisícový kopec na jejím kontě přibyl až v roce 2004, ale zato hned Mt. Everest. V letech 2008 a 2009 byla na vrcholech celkem osmi hor přesahujících 8000 metrů, po čtyřech každou sezonu. Letos se pokoušela "pouze" o obtížnou Annapurnu a její druhý pokus byl úspěšný.