Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu na věcech, které se obvykle nosí do práce a které si zaměstnanec odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném nebo obvyklém. Zaměstnavatel je dále povinen zajistit bezpečnou úschovu svršků a osobních předmětů, které zaměstnanci obvykle nosí. Dle dříve platné úpravy zákoníku práce platilo, že zaměstnavatel byl povinen zajistit i bezpečnou úschovu dopravních prostředků, pokud jich zaměstnanci používají k cestě do zaměstnání a zpět. Z nové úpravy zákoníku práce bylo ale toto ustanovení vypuštěno.

Motocykl tak momentálně bude spadat pod "věci, které zaměstnanec do práce obvykle nenosí". Za tyto věci, které zaměstnavatel zároveň nepřevzal do zvláštní úschovy, odpovídá zaměstnavatel do částky 10 000,- Kč. Jestliže se zjistí, že škodu na těchto věcech způsobil jiný zaměstnanec, nebo došlo-li ke škodě na věci, kterou zaměstnavatel převzal do zvláštní úschovy, uhradí zaměstnavatel zaměstnanci škodu v plné výši. Zda bude firma povinna uhradit vzniklou škodu, bude tedy záležet na tom, jakou formou provozuje hlídané parkoviště, tzn. pokud jej provozuje právě za účelem parkování dopravních prostředků zaměstnanců a např. ve vnitřních předpisech je uvedeno, že zaměstnanci jsou oprávněni parkovat své dopravní prostředky na hlídaném parkovišti provozovaném zaměstnavatelem, pak se dle mého názoru bude jednat o situaci, kdy zaměstnavatel převzal motocykl do zvláštní úschovy a je tak povinen uhradit celou škodu. Pokud je ale parkoviště zřízeno např. výhradně pro služební automobily ve vlastnictví zaměstnavatele, domnívám se, že zaměstnanec nemůže uplatňovat nárok na náhradu celé škody.

Závěrem nutno podotknout, že právo na náhradu škody zanikne, jestliže její vznik neohlásí zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu, nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy se o škodě dozvěděl.