Hokejové mistrovství světa v Německu dnes začalo překvapivým vítězství domácího výběru nad USA 2:1 v prodloužení. Úvodnímu zápasu šampionátu přihlížela v Gelsenkirchenu na stadionu fotbalového klubu Schalke 04 rekordní návštěva 77.803 diváků. Víc lidí ještě nikdy žádné hokejové utkání na vlastní oči nesledovalo. V čase 60:21 rozhodl útočník Felix Schütz.

V bouřlivé atmosféře, o níž se od počátku staralo vyprodané hlediště moderní Veltins Areny, Němci zahrozili jako první při početní výhodě na konci druhé minuty. Clemmensenova branka ale odolala bez úhony. Na druhé straně odpověděl Hanson, v dobré pozici však pálil pouze do ramene domácího gólmana Endrase.

Ve 12. minutě při hře čtyři na čtyři se protáhl do šance Foligno, ale jeho střelu mezi betony Endras zlikvidoval. Ještě do první přestávky se znovu vyznamenal i jeho protějšek, když vytěsnil Müllerovu polovysokou střelu. První třetina velmi očekávaného duelu tak skončila bez branek.

Rozhodl gól nohou

Ve druhé části se sice do slibné pozice prodral Galiardi, ale po chvíli na druhé straně propálil po Müllerově akci Clemmensena Wolf a stal se prvním úspěšným střelcem 74. šampionátu. Vyrovnat mohl Galiardi, jenže v přesilovce trefil pouze tyčku nad položeným Endrasem.

Třetí dějství přineslo zvýšenou aktivitu Američanů, ale Němci dlouho statečně odolávali díky obětavé hře. Přesto se zámořský výběr dočkal ve 49. minutě šťastného vyrovnání, když si již ztlumený puk po střele Cartera kopl Endras za brankovou čáru. Dokonat obrat mohl Johnson, ale nastřelil pouze brankovou konstrukci.

Z prodloužení se odehrálo pouhých 21 vteřin. Před branku najíždějící Schütz usměrnil bruslí nahozený kotouč za záda Clemmensena a zajistil Německu druhý bod. Zaplněná hala si musela na definitivní radost chvilku počkat, po konzultaci s videorozhodčím však sudí gól uznali.

MS v ledním hokeji:
Skupina D (Gelsenkirchen):
USA - Německo 1:2 v prodloužení (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 49. Carter - 26. Wolf (Müller, Ullmann), 61. Schütz. Rozhodčí: Lärking (Švéd.), Savage (Kan.) - Arm, Wehrli (oba Švýc.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 77.803 (vyprodáno).