Šéf je pro všechny z nás klíčovou osobou. Jsme závislí na jeho hodnocení, na jeho nárocích, na jeho rozhodnutích a často i na jeho náladách. Velmi dobře to jako pracovníci víme a abychom zvýšili pravděpodobnost, že nám bude při rozhodování nakloněn, snažíme se mu většinou zalíbit. Do hry přitom vstupují takřka psychologické teorie o tom, co má šéf rád, jaké typy lidí naopak nesnáší, co mu vadí, co mu naopak lichotí apod. Získaným poznatkům pak většina z pracovníků chtě nechtě začne spontánně přizpůsobovat své chování. Aby bylo jasno – nevidím na tom nic špatného, považuji to za naprosto přirozenou součást sociálního chování. Přijde mi však zajímavé, jak různě se může daná tendence projevit.

Například v týmech, kde šéf kouří, je možné zaznamenat výrazně vyšší procento kuřáků. Dle slov některých členů těchto týmů se však často jedná o čistě pragmatické rozhodnutí: na kouřových pauzách se prý toho nejvíce probere. Opakovaně se prý stává, že zásadní rozhodnutí šéf přijímá na základě podnětů kolegů-kuřáků při neformálních diskuzích uprostřed cigaretového kouře. Dbejte pak na varování Ministerstva zdravotnictví na krabičce, když je toho tolik v sázce!

Snahu se zalíbit můžeme často zaznamenat také během porady. Byl jsem například svědkem jedné takové, kdy jeden z členů týmu opakovaně s nadšením vystupoval na podporu šéfova návrhu. Ostatní členové byli spíše zaražení, i když nakonec všichni hlasovali pro jeho přijetí. Po poradě se všichni pracovníci bez šéfa sešli a jeden přes druhého včetně onoho nadšeného člena týmu na návrh shodně nadávali. Ptal jsem se, jak lze vysvětlit jejich jednání během porady a oni odpověděli pouze: „Šéf má rád, když jsme nadšení pro práci a nejvíce pro jeho návrhy.“

Paradoxně lze zaznamenat i situaci opačnou. Šéf jednoho týmu miloval polemiku a oceňoval kolegy, kteří mu rozporovali jeho návrhy. Členové týmu tak během každé porady prošli mentální rozcvičkou, pomocí které se snažili například na návrhu, který jim přišel zcela v pořádku, najít třeba jen drobnost, kterou by mohli následně rozporovat.

Jiný šéf měl zase zálibu ve squashi a pro tento sport nadchnul většinu svých podřízených. Jeden z členů týmu vše sportovní doslova nesnášel, přesto však každý pátek (jak bylo v daném týmu tradicí) chodil s ostatními na malé squashové turnaje, které i s večerním popíjením končily dlouho po půlnoci. Tyto večery neměl nikdo příliš v lásce (nejvíce ti, na které doma netrpělivě čekala rodina), ale nemohli „riskovat šéfovu zlobu“, jak se jeden z nich vyjádřil.

Ať to chodí u vás práci jakkoli, přeji vám, ať se neohýbáte více, než je pro vás přijatelné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist