Časopis The New Yorker přinesl příběh nového obskurního internetového hitu, který se jmenuje chatroulette.com. Vymyslel ho uhrovitý ruský mladíček. Je mu osmnáct a zrovna se přestěhoval do Ameriky.

Nové „horké místo sítě" už navštívilo 38 milionů lidí a milion lidí už ho navštěvuje (tedy jsou na něm k dispozici) denně. Celá záležitost je uživatelsky nesmírně jednoduchá. Na stránce jsou k dispozici dvě okna. Na jedné straně jste vy sám, snímaný webovou kamerou, na druhé ikoně váš aktuální on-line partner, jehož výběr je generován zcela náhodně. Vedle něj se nachází „tlačítko" NEXT, takže pokud se vám náhodně vybraný on-line připojený diskutér nelíbí, stačí ho jednoduše „vynextnout" („to next someone" - jak by se to řeklo česky „vypříštit" nebo „vydalšit"?) a objeví se další náhodně vygenerovaný debatér. Někoho „nextnout" je pochopitelně zdrojem iluze moci a skýtá to ještě lepší potěšení než vymazávání z přátel na facebooku (Václav Klaus zatím „vymazává" jen ze seznamů na mobilu).

Co se tam třeba může objevit? Chlápek s rukou v kalhotech, tančící banán, nahý muž v Gdaňsku, kočičí muž v leopardím vzoru, mlčící Holanďanka, japonská písničkářka. Kromě všemožných úchylů a podivínek leccos normálního (nejvíce „závadný" obsah už dokáží správci serveru odstranit). Zatímco konverzovat v metru s náhodným sousedem může být nebezpečné i zdlouhavé, zde vám nic obtížného a nepříjemného nehrozí a kdykoli můžete nenávratně odejít. Dosud existující internetové sociální sítě umožňují kontakt s lidmi, které většinou už znáte, tady se bavíte s někým koho neznáte vůbec.

Zakladatel rulety Andrej Ternovskij je propadlík ze střední školy v Moskvě, oba rodiče jsou matematici, právě dostal speciální americké vízum pro důležité osoby. V New Yorku se mu nelíbilo, připomínal mu Moskvu, tak se přestěhoval do Kalifornie.

Inspirací mu byla brigáda ve strýčkově starožitnictví a obchodě s cetkami a bábuškami pro turisty v centru Moskvy. Mladý brigádník toho moc neprodal, ale fascinovala ho náhodnost výběru příchozích zákazníků a turistů z celého světa. Mladý génius se vždycky těšil, kdo bude příští návštěvník, konverzoval s hosty a než ho strýček z obchodu vyrazil, protože vlastně vůbec nic neprodal, naučil se konverzovat ve spoustě jazyků.

Tuhle internetovou službu vymyslel a naprogramoval sám ve svém moskevském pokojíku, kde síti říkal „svět" a obrazovka byla do něj okno. Už před emigrací Ternovskij pro svou službu využíval čtrnáct serverů v Německu a Bělorusku. Jak to u mnohých mladých lidí bývá, jeho on-line identita je podle New Yorkeru silnější než skutečná. Pět let trávil večery online, v hodinových rozhovorech skrze MSN Messenger se svým nejlepším přítelem Kyrilem Gurou, synem ruských emigrantů, jenž žije v Západní Virginii, a kterého v životě neviděl. Tedy až donedávna, protože po odjezdu do Spojených států ho navštívil. Prý na sebe civěli a neměli si co říct.

Ale ještě k „nextování." Prý se uvažovalo o tom, že když člověk někoho vynextuje a nenávratného kroku pak zalituje, mohl by se přeci jen o krok vrátit, jenže pak se mladý milionář rozhodl, že by potom ta hra ztratila svou přímočarost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist