Americký cyklista Floyd Landis se poprvé veřejně přiznal k užívání dopingu. Jezdec, který kvůli porušení pravidel přišel o titul na Tour de France z roku 2006, své doznání rozeslal cyklistickým funkcionářům i sponzorům prostřednictvím e-mailů a přiznal se i ve středečním rozhovoru pro televizní stanici ESPN. Zároveň z dopingu obvinil sedminásobného krále Tour a bývalého stájového kolegu Lance Armstronga i další cyklistické funkcionáře a výrobce zakázaných látek.

Landis dosud svoji vinu popíral, nyní zpytuje svědomí a přiznal systematické užívání zakázaných látek od roku 2002. "Chci očistit své svědomí. Už nechci být součástí toho problému. Osmiletá promlčecí lhůta mnoha věcí končí příští měsíc, proto kdybych teď nic neřekl, už by to nemělo potom smysl," oznámil čtyřiatřicetiletý jezdec stáje Bahati Foundation, jenž se po trestu vrátil do pelotonu v lednu loňského roku.

"Necítím se vinen v tom, že jsem sáhl po dopingu. Dělal jsem to co dělali i jiní cyklisté. Byla to moje volba, po deseti letech tvrdé práce jsem se dostal do špičky a rozhodl jsem se prostě udělat ten další krok," řekl Landis ESPN.

Landis přišel dodatečně o vítězství na Tour de France v roce 2006 poté, co měl po 17. etapě pozitivní test na syntetický testosteron. Neuspěl s odvoláním ani u sportovní arbitráže v Lausanne a jeho kauza neutichla ani po návratu z dvouletého trestu. Letos v únoru na něj dokonce francouzský soud vydal mezinárodní zatykač, neboť je podezřelý z toho, že se naboural do počítače antidopingové laboratoře v Chatenay-Malabry.

Landis nařkl z dopingových praktik i další cyklisty včetně Armstronga. Od jeho lékaře měl dostat zakázané látky a také detailní informace o tom, ja jsou cyklisté testováni. Armstrong prý o všem věděl a o dopingu se s Landisem často bavil. Armstrong už v minulosti opakovaně podobným podezřením čelil, vždy ale nedovolené užívání podpůrných prostředků důrazně popřel.

Landis ESPN popsal užívání krevního dopingu EPO, testosteronu a experimenty s dalšími hormony. Celé se to dělo během jeho kariéry v týmech US Postal a Phonaku. Za "Poštáky" jezdil i Lance Armstrong, v dresu US Postal získal šest titulů na Tour.

Landis přiznal, že poprvé sáhl po nedovolených prostředcích v červnu 2002. V následujících letech za doping dával 90 tisíc dolarů ročně. Všechno o tréninku jsem si od mládí zapisoval. Deník jsem si vedl i když jsem začal brát nedovolené prostředky a jsem připraven tyto materiály předat americkému antidopingovému výboru," prohlásil Landis.

V bytě cyklistické ikony Armstronga si nechal prý v roce 2003 odebrat v třítýdenních intervalech dva a půl litru krve, která pak byla využita při Tour de France. Krev podle něj byla uložena v mrazáku společně s krví Armstronga a George Hincapieho. Tehdy zraněný Landis pak dostal za úkol denně kontrolovat teplotu, aby se vzorky nezničily.

Současné úsilí antidopingových komisařů označil Landis za "šarádu" a detailně popsal, jak užíval EPO bez toho, aby byl cyklista přistižen. Před některým z minulých ročníků závodu Kolem Kalifornie takto údajně pomáhal brát EPO Levimu Leipheimerovi a Davidu Zabriskiemu.

Nikdo z obviněných jezdců ani cyklistických činovníků se zatím nevyjádřil. Šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI Pat McQuaid důvěryhodnost Landisových výroků zpochybnil a označil jeho tvrzení za snahu pomstít se bývalým kolegům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist