Hokejisté Švédska se stali prvními semifinalisty mistrovství světa v Německu. Ve čtvrtfinálovém souboji dnes obhájci bronzu z minulého šampionátu porazili Dánsko 4:2 a do semifinále MS postoupili podesáté za sebou. Švédové vedli v severském derby už 3:0, v sobotním semifinále narazí na české hokejisty, kteří přehráli Finsko.

Favorizovaní Švédové byli od počátku herně aktivnější, ale ztroskotávali na disciplinované a kompaktní obraně Dánů. I proto se hrálo dlouho bez náznaku větších šancí. Jako první výrazněji zahrozil Harju, po jehož střele, proti níž povyjel gólman Galbraith, nedokázali Švédové dostat při dorážce puk do odkryté branky.

Švédové šli do vedení v přesilovce

Neohroženým průnikem až před dánské brankoviště se poté předvedl Nilson, Galbraith byl však pozorný. V 15. minutě však hráli Švédové první přesilovku zápasu a k jejímu využití jim stačilo jen 21 vteřin. Po rychlé předávce se puk dostal k obránci Johanssonovi, jenž našel parádní křížnou přihrávkou Nilsona a pro toho nebyl problém otevřít skóre zápasu.

V úvodu druhé části museli Švédové do čtyř, ale Gustavsson mezi tyčemi příliš práce neměl. Naopak v 25. minutě se musel vyznamenat znovu Galbraith, který vychytal velkou šanci Engqvista. O chvilku později se však vřítil do útočného pásma Andersson a polovysokou ranou zápěstím zvýšil z kruhu pro vhazování na 2:0.

Krátce po polovině utkání měli Dánové možnost snížit, při své přesilovce však naopak sami inkasovali, když se po brejku trefil Wallin. Dánové ve svém historicky prvním čtvrtfinále na mistrovství světa ale nerezignovali a po 49 vteřinách pro ně vykřesal jiskru naděje parádní ranou kapitán Damgaard.

Dánové se snažili, nedosáhli ale ani na kontaktní gól

Pojistku pro Švédy mohli v třetí třetině přidat Pääjärvi-Svensson a bek Johansson, ale povedlo se to až v 53. minutě Omarkovi. Dánové si přesto ještě dokázali své poslední minuty na turnaji zpestřit a užít. V 58. minutě totiž využil přesilovku Madsen a snížil.

Následoval oddechový čas Dánů, kteří dvě minuty před koncem sáhli k power play, a přestože zmáčkli Švédy v jejich obranném pásmu, nedočkali se kontaktního gólu ani při velké šanci Regina. Na druhé straně mohl naopak přidat pátou trefu favorita Backlund, ale z útočné modré čáry minul prázdnou branku.

Čtvrtfinále MS v ledním hokeji v Mannheimu:

Švédsko - Dánsko 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 15. Nilson (Magnus Johansson, Martensson), 28. Andersson (Karlsson, Backlund), 33. Wallin (Engqvist, Magnus Johansson), 54. Omark (Persson, Harju) - 34. Damgaard (Eller, F. Nielsen), 58. Madsen (D. Nielsen, Damgaard). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Piechaczek (Něm.) - Děďulja (Běl.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3487.

Švédsko: Gustavsson - Magnus Johansson, V. Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Bäckman, Ekman-Larsson, Gunnarsson - Nilson, Martensson, Pääjärvi-Svensson - Persson, Backlund, Andersson - Engqvist, Omark, Harju - Pettersson, Nylander, R. Wallin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, Boedker, D. Nielsen, Christensen I, Damgaard - Madsen, F. Nielsen, Eller - Hardt, Christensen II, Regin - Degn, Green, Jakobsen - Sundberg, Dresler, Lykkeskov - Jensen. Trenér: Per Bäckman.