Český tým, ve kterém nechyběl ani Jakub Klepiš, jenž včera kvůli viróze netrénoval, začal své první semifinále od roku roku 2006 poněkud pasivně. Švédové byli v začátku utkání jasně lepším týmem, jejich převahu ještě umocnilo několik přesilových her.

V 5. minutě Vokoun ještě Wallinův pokus špičkou betonu vyrazil, jenže v 9. minutě, když hráli Češi ve třech proti pěti, už kapitulovali - za ležícího brankáře dorazil střelu od modré Harju. Inkasovaný gól Růžičkovy svěřence trošku probudil, ale do kvalitních šancí se Češi ani nadále nedostávali. O to cennější byla Mojžíšova nenápadná střela od modré čáry, která přinesla v 18. minutě vyrovnání.

V první polovině druhé třetiny hráli Češi tři přesilovky, ovšem ani jedné nedokázali pořádně využít. Nadějný pokus měl Jágr, jenže jím vystřelený puk se odrazil jen za branku. Do dalších příležitostí Švédi svého soupeře napustili. Naopak. V 32. minutě nechal čeští obránci před bránou neobsazeného Engqvista, jenž po pasu od zadního mantinelu poslal Tre kronor znovu do vedení.

Chvíli poté vyrazil Blaťákovu pumelici pozorný Gustavsson. Naděje Čechů na dobrý výsledek pak podržel Vokoun, jenž zneškodnil vyložené šance Omarka i Harjua.

Vyrovnání přišlo osm vteřin před koncem

Úvod třetí části patřil českému týmu, nicméně nejbližší prostor švédské brány byl střežen stále bezchybně. Do slibné pozice se v oslabení dostávali Hubáček s Koukalem, ale na nebezpečné zakončení jim scházely síly, o pár vteřin později střílel jen do brankáře Novotný. V další nadějné šanci přestřelil Jágr.

Česká osmašedesátka sedm minut před koncem neuspěla ani v obrovské šanci, kdy po návratu z trestné lavice dostala přihrávku do samostatného úniku. Forhendový blafák Gustavsson vystihl.

Ke konci si Češi vypracovali místy drtivý tlak, ale dlouho se jim nedařilo kloudně zakončit. Až osm sekund před koncem, chvíli poté, co Švédi o pár centimetrů minuli prázdnou bránu soupeře, se puk po prohraném buly v útočné třetině šťastně odrazil ke Karlu Rachůnkovi, který dělovkou k levé tyči nedal Gustavssonovi šanci.

Rozhodl Marek

Až prodloužení nabídlo skvělý hokej. Hrálo se nahoru-dolů, šance si vypracovaly oba týmy. Jágr zblízka trefil jen boční síťku švédské svatyně, na druhé straně Martenssonem vyslaný puk zblokoval Vokoun jen těsně vedle tyče.

V bláznivém nastavení pak měli dvakrát na holi gól Češi. Unavený Rachůnek ale svůj únik na Gustavssona nedokončil, Kašparovi se před odkrytou klecí postavil puk, a tak ho útočník netrefil, jak chtěl.

V nájezdech Češi potvrdili dobrou formu z minulého zápasu proti Finsku. Gól zaznamenali oba čeští střelci, Kašpar i Marek, zatímco z tria Johansson, Omark, Martenssen proměnil jen druhý jmenovaný.

Hokejové mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem - semifinále:
Česká republika - Švédsko 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 18. Mojžíš (Kašpar, Rolinek), 60. Rachůnek (Voráček, Klepiš), rozhodující sam. nájezd Marek - 9. Harju (Karlsson, Omark), 32. Engqvist (Martensson, Ekman-Larsson). Proměnené nájezdy: Kašpar, Marek - Omark. Neproměněné nájezdy: Magnus Johansson, Martensson. Rozhodčí: Looker (USA), Savage (Kan.) - Děďulja (Běl.), Valach (SR). Vyloučení: 6:5. Vyloučení: 0:1. Diváci: 13.437.