Čeští hokejisté si lepší úvod finále mohli přát jen těžko. Už dvacet vteřin po úvodním buly Jágr obkroužil branku a vylákal Varlamova z branky, aby kotouč předložil z druhé vlny najíždějcímu Klepišovi. Ten pak nekompromisní střelou dostal Růžičkův výběr do vedení.

Na sebevědomých Rusech však rychle inkasovaná branka znát nebyla. Ze smršti šancí vyčnívala ta Afinogenovova. Jeho blafák však Vokoun vystihl, při Fjodorovově střele mu pak pomohla tyčka.

Podruhé stálo štěstí při českém týmu v samém závěru první periody, kdy hvězdné přesilovkové komando Ovečkin, Kovalčuk, Malkin, Dacjuk, Gončar rozebralo bránící čtyřku a Dacjukovi se dokonce podařilo dopravit puk za bezmocného Vokouna. Jenže o vteřinu později, než by potřeboval. Videorozhodčí potvrdil, že branky bylo dosaženo až těsně po siréně.

I do druhé části vlétli Češi jako svěží vítr. Po necelé půlminutě se na Varlamova řítil Kašpar, leč byl zezadu tísněn a na kloudné zakončení neměl dostatek klidu.

Překvapivý finalista pak proti favoritovi dobře bránil a soupeře si příliš k tělu nepouštěl. Výjimkou byla Ovečkinova nadějná střela ve 27. minutě. Jenže tu chytil Vokoun a na výrazech ruských hráčů se začínala začínala zračit frustrace z jejich střelecké impotence.

Ruská bezmoc vygradovala ve 38. minutě, kdy se v útočném pásmu nešťastně srazili Fjodorov s Ovečkinem. Kotouče se zmocnil Rachůnek, podél mantinelu ho bleskově zavezl do útočné třetiny a tam ho střílenou přihrávkou poslal na sjíždějícího Rolinka. Od jeho brusle se puk podruhé v zápase odrazil za Varlamovova záda. Sudí se radili s videorozhodčím, ale ten potvrdil, že Rolinek do puku bruslí nekopnul, branka byla regulérní.

Snížení přišlo pozdě

Na precizní obranu čeští hokejisté navázali i v závěrečné části hry. A branku se jim před silnými Rusy dařilo uhlídat i přesto, že se hra pěkně přitvrdila. V 50. minutě zůstal po tvrdém zásahu ležet na ledě Koukal, pár vteřin poté se po Jemelinově bodyčeku poroučel z hrací plochy Jágr, který pak už do zápasu nezasáhl.

Obrovský tlak si úřadující mistři světa vytvořili v samém závěru, kdy hráli přesilovku pět na tři, kterou ještě umocnili odvoláním Varlamova z ledu. Ovečkin dokonce napálil znovu tyčku! Úspěchu se však Rusko dočkalo až 36 vteřin před koncem, kdy po křižném pasu propálil Vokouna Dacjuk.

Vladimír Růžička se tak, stejně jako před pěti lety ve Vídni, rozloučil s národním týmem mistrovským titulem, dvanáctým v historii Československa a Česka. V moderní éře ledního hokeje tak Česko zůstává jedinou zemí, které se podařilo získat "Zlatý hattrick" - vyhrát třikrát za sebou mistrovství světa. Rusové to českou zásluhou nedokázali.

Česká republika - Rusko 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 1. Klepiš (Jágr), 39. Rolinek (K. Rachůnek) - 60. Dacjuk (Kovalčuk, Gončar). Rozhodčí: Baluška (SR), Levonen (Fin.) - Brown (USA), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 5:3, navíc Jemelin (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 19.132.