Ostravští zastupitelé ve středu opět nerozhodli, kde bude stát nový městský fotbalový stadion pro Baník Ostrava. Ve hře stále zůstávají dvě varianty - novostavba v Ostravě-Svinově a rekonstrukce Městského stadionu ve Vítkovicích. Primátor Petr Kajnar (ČSSD) po jednání zastupitelů sice uvedl, že město směřuje k variantě Svinova, definitivně však rozhodnuto není.

Termín se nestihne

Současný stadion Baníku na Bazalech má řadu nedostatků a už za dva roky nebude vyhovovat některým normám projektu ČMFS Stadiony 2012. Už nyní má klub udělenu výjimku kvůli absenci vyhřívaného trávníku.

Městští radní už loni v lednu rozhodli, že se stadion bude stavět ve Svinově, později se ale ukázalo, že politici nejsou jednotní. Hovořilo se o tom, že největší neshody panovaly mezi zastupiteli z ČSSD.

Podle Kajnara se během přípravy stadionu ve Svinově může objevit nějaký problém a ukáže se, že tato varianta je neprůchodná. "Tak si vlastně necháváme otevřené dveře i v druhé variantě, to je varianta Vítkovice," podotkl Kajnar.

Primátor odmítá, že by se kvůli krokům města příprava výstavby stadionu zbytečně protahovala. Už nyní však začíná být zřejmé, že dostavět nový stadion se do roku 2012 pravděpodobně nestihne. "Jakési malé zdržení způsobily ty diskuse. Řekněme si, že to jsou dva měsíce, víc ne," uvedl Kajnar, který odmítá, že by vedení města definitivní rozhodnutí odsouvalo až po komunálních volbách.

Varianta Svinov je levnější

Proti vítkovické variantě protestují fanoušci, kterým se nelíbí, že by stadion sloužil i atletům. Navíc chtějí, aby nové působiště klubu zůstalo ve slezské části města, čemuž Svinov vyhovuje. Proti svinovské novostavbě, kterou chce vedení Baníku, naopak protestují někteří obyvatelé této městské části a jejího okolí.

Svinovská lokalita vychází lépe i ze srovnávací analýzy společnosti KPMG, která se mimo jiné zabývá finančním poradenstvím. Analýza hodnotí různé kapacitní varianty stadionu právě ve zmiňovaných lokalitách. Ze studie vyplývá, že zatímco při kapacitě 30 000 návštěvníků by ve Svinově byly náklady na jednu sedačku asi 58 000, ve Vítkovicích je to téměř 87 000 korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist