Čtvrteční jednání amerického ministra financí Tima Geithnera s německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem bylo podle německého tisku „upřímné a intenzivní", což je prý eufemismus pro to, že to nikam nevedlo. O lecčem však svědčí, že americký ministr zkrátil tiskovku a odešel. Německo zjevně nechce slyšet na americké naléhání, aby zrušilo jednostranně vyhlášené regulace některých finačních derivátů. Hlavně ale Berlín váhá, zda se má stát lídrem dalších integračních snah, bez kterých to podle Američanů nejde.
...
Není divu, že se ve světě množí úvahy o tom, jak by technicky vypadalo rozpouštění eurozóny. Zde je například úvaha konzultační firmy Stratfor z Texasu. Podle ní se jako nejjednodušší jeví odchod Německa. Německo by jednoduše obnovilo Bundesbanku, stáhlo svoje rezervy a vklady z ECB, natisklo by vlastní měnu a přepočítalo svá aktiva a pasiva z eur na německé marky. „Jediným" německým problémem je sanace bankovního sektoru, který bude trpět investicemi do dluhopisů jižních států.
Německo by jako jediné patrně nemuselo čelit odlivu kapitálu a úspor. V případě většiny ostatních zemí - především na jihu Evropy - by případný odchod z eurozóny musel být založen na přechodných restrikcích (omezení výběru vkladů, zákaz vývozu eur apod.), které se jen těžko slučují s pravidly a svobodami, které platí v Evropské unii. Odchod z eura by byl ve většině zemí kromě Německa patrně spojen s útoky na úřady a banky a s nejrůznějšími nepokoji.
...
Francouzský ministr pro evropské záležitosti Pierre Lelouche propásl „nejlepší příležitost mlčet" (moje oblíbená „hláška" z úst Jacquese Chiraca), když ve čtvrtek pravil, že dohody o záchraně eura jsou v jasném rozporu s evropskými dohodami a Lisabonskou smlouvou, která jakoukoli pomoc zapovídá. To je docela nepříjemné pro Německo, kde se politici snaží veřejnost přesvědčovat, že zde žádný konflikt se smlouvami není a nevzniká.
Tyto úvahy ministra důležitého evropského státu jistě pečlivě poslouchají i v německém ústavním soudu v Karlsruhe. Jeho postoj k záchraně společné měny bude mít pro budoucnost Evropy naprosto zásadní důležitost.
...
A ještě kratší oprava, protože nejenže nic není staršího než včerejší noviny, ale rovněž platí, že nic není staršího než hodinu starý článek na síti.
Číňská vláda popřela, že by se její suverénní fondy začaly zbavovat evropských dluhopisů. Evropa prý zůstává důležitým investičním teritoriem. To je od Číňanů hezké. Otázkou je, jestli kromě toho, že se nebudou evropských dluhopisů zbavovat, také budou kupovat nějaké další.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist